Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g
ALLIANSRING, 18k vitguld, 7 blå safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 1,6 g.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,39 ct, ca TW/P, 40 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCa/SI-P, 44 briljantslipade svarta diamanter ca 0,90 ctv, stl ca 17,5 mm, vikt 7,2 g, mittstenen sitter något lös i sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 3,3 cm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, 16 blå safirer ca 2,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g, safirer med skador på paviljong.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, svenska importstämplar, höjd 6,4 cm, diameter 8,2 cm, vikt 124,8 g, erosionsskador.
ÖRHÄNGEN, tre par, sterlingsilver, fjärilar, trollsländor och sköldpaddor, stift, vikt 2,6 g.
DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt sterlingssilver, blå emalj, Norge 1888-1925, måt 7 x 4 cm, vikt 70 g.
BÄGARE, sterlingsilver, förgylld, harmrad yta, dekor med kronor, Markströms Guldsmeds AB, Uppsala 1984, höjd 9 cm, diameter 6,3 cm, vikt 97,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, berlock med sax, fingerborg, flakong och krokverktyg, ca 4 cm, kedja 46 cm, vikt 7,7 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv enligt gravyr, TW(G)/VS, storlek 17,5 mm, vikt 8 g, skadad safir.
RING, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, storlek 16,25 mm, vikt 5,4 g, safir med slitna fasetter.
HÄNGE, 18K vitguld, blå safir, 8 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 17,5 mm, vikt 1,7 g, en diamant skadad.
RING, sterlingsilver/förgylld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 4,8 g, diamanten har ett större nagg på kronan.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 2,2 g, 1 diamant trasig, flera med nagg.