281 - 300 av 493
1...141516...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K vitguld, opaler, diamanter, höjd 36 mm, vikt 4,8 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE, 18K guld, arbetad yta, droppe, höjd 31 mm, vikt 3,8 g.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 18k vitguld, 7 blå safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 1,6 g.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,39 ct, ca TW/P, 40 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCa/SI-P, 44 briljantslipade svarta diamanter ca 0,90 ctv, stl ca 17,5 mm, vikt 7,2 g, mittstenen sitter något lös i sin fattning.

Utrop: 10 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 3,3 cm, vikt 2,5 g.

4 900 kr

Utrop: 5 100 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, 16 blå safirer ca 2,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g, safirer med skador på paviljong.

Utrop: 8 000 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, svenska importstämplar, höjd 6,4 cm, diameter 8,2 cm, vikt 124,8 g, erosionsskador.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, tre par, sterlingsilver, fjärilar, trollsländor och sköldpaddor, stift, vikt 2,6 g.

250 kr

Utrop: 250 kr

Silver Etui

RINGASK, sterlingsilver, svenska importstämplar, höjd 30 mm, vikt 73,2 g.

800 kr

Utrop: 350 kr

DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt sterlingssilver, blå emalj, Norge 1888-1925, måt 7 x 4 cm, vikt 70 g.

3 200 kr

Utrop: 900 kr

BÄGARE, sterlingsilver, förgylld, harmrad yta, dekor med kronor, Markströms Guldsmeds AB, Uppsala 1984, höjd 9 cm, diameter 6,3 cm, vikt 97,2 g.

Utrop: 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, berlock med sax, fingerborg, flakong och krokverktyg, ca 4 cm, kedja 46 cm, vikt 7,7 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

Smyckestillbehör Övrigt

LUPP, mässingsfärgad, 30 x förstoring, förvaringsetui i plast.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv enligt gravyr, TW(G)/VS, storlek 17,5 mm, vikt 8 g, skadad safir.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, storlek 16,25 mm, vikt 5,4 g, safir med slitna fasetter.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, blå safir, 8 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 17,5 mm, vikt 1,7 g, en diamant skadad.

850 kr

Utrop: 800 kr

RING, sterlingsilver/förgylld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 4,8 g, diamanten har ett större nagg på kronan.

Utrop: 700 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 2,2 g, 1 diamant trasig, flera med nagg.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCa/SI-P, stift, vikt 1,2 g.

Utrop: 2 300 kr