Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
LJUSSTAKAR, ett par, silver, åttkantig fot, svenska importstämplar, höjd 6 cm, fylld botten, vikt 350,1 g, 1 manschett skev.
COLLIER, fasetterad bärnsten, lås i silver, Carl Nyström, Stockholm 1850, längd 42 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, hänge i silver, ametister, odlad pärla, kors, höjd 53 mm, längd 45 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, bärnsten, mått ca 20 x 12 mm, vikt 11,4 g, finns nagg på bärnsten, en baksida blylödd.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,75- 7,15 mm, doserat, lås i metall, behov av att träs om.
DRÄKTBROSCH, förgyllt silver, J A Öberg, Hudiksvall 1914, 6x4 cm, vikt 6,7 g, sliten förgyllning.
BROSCH/HÄNGE, 14 guld, silver, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-P, mått 53 x 31mm, vikt 16,4 g.