101 - 120 av 528
1...567...27 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020

Klubbad för

BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, 4 band, Italien, stl 48 (15,25 mm), vikt 9,3 g, originaletui, ytterkartong.

5 200 kr

Utrop: 5 900 kr

TOMFOOLERY, collier, 14K trefärgat guld, delvis matterad yta, på stålvajer, längd 43 cm, vikt 48,2 g, etui, ytterask.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenpärlor ca 10,5-12 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 93,9 g, knutet.

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/VVS, Stjernswärd juveler & design, Stockholm 2002, stl 16,5 mm, vikt 9,2 g, gravyr.

Utrop: 24 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld/platina, 2 odlade grå pärlor ca 8,2 mm, 2 gammalslipade diamante ca 0,30 ctv, ca W/SI, rosenslipade diamanter, höjd 32 mm, vikt 4,0 g, stift i 18K vitguld.

4 700 kr

Utrop: 3 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, löstagbara manschetter, Carl Nyström, Stockholm 1849, höjd 19 cm, fylld botten, liten spricka, mindre buckla.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Silver Etui

ETUI, silver, invändigt förgylld, niello samt emaljarbete, Wien vid sekelskiftet 1900, mått 93 x 60 mm, vikt 132,0 g, mindre slitage.

3 400 kr

Utrop: 2 800 kr

Silver Etui

ETUI, silver, invändigt förgylld, emaljarbete, motiv med nunna, Wien ca sekelskiftet 1900, mått 90 x 60 mm, vikt 151,6 g, emaljskador.

Utrop: 2 800 kr

BESTICKSERVIS, 88 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar,12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, 4 smörknivar, 12 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1962-1973, totalvikt 3200,9 g.

14 200 kr

Utrop: 11 600 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, arbetad yta, Bernhard Hertz, Stockholm 1908, vikt 3,2 g, etui.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/svarteloxerat guld, tsavoriter ca 2,27 ctv, stift, vikt 2,8 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

COLLIER, 18K guld, fasetterade smaragder, längd 40 cm, vikt 4,3 g.

2 800 kr

Utrop: 800 kr

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

Silver Kaffeservis

ERIC LÖFMAN, kaffekanna, silver, trähandtag, signerad, Markströms, Uppsala 1973, höjd 19 cm, vikt 532,6 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, Elefant, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, vikt 11,1 g.

20 500 kr

Utrop: 16 000 kr

JARL SANDIN, ring, Gem Drop, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,012 ctv, Göteborg 2019, stl 16 mm, vikt 8,9 g.

6 300 kr

Utrop: 6 000 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad ca 6,05 ct, mått 10,16 x 11,56 x 7,59 mm.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 15,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv. ca W-CR/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, en diamant är gammalslipad.

8 100 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K roséguld, 437 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW-Light Yellow/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 21,7 g, svaga fattningar, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, rosa turmalin, 58 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, stl 18,25 mm, vikt 18 g.

Utrop: 11 400 kr