Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
RING, 18K guld, rubin, safir, 22 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g.
BROSCH, 18K guld, droppslipad granat, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, elefant, längd 29 mm, vikt 10,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct Ca(L)/SI2, GIA inskription 2126770373, längd 42 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad mörk safir ca 2,42 ct, droppslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 6,8 g, storleksändrad.
BESTICKSERVIS, silver, 52 delar, modell Rosenholm, 8 bordsgafflar, 7 bordsknivar, 7 bordsskedar, 7 smörgåsgafflar, 7 smörgåsknivar, 6 efterrättsgafflar, 2 smörgåsknivar, 8 kaffeskedar, GAB, Eskilstuna 1940-1970-tal, totalvikt 1697,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter, delvis antika, krokar, höjd 65 mm, vikt 17,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,60 ct, D/VS1, laserinskription 5151669219, GIA certifikat, stl 15 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, stift, vikt 3,1 g, diamanter med nagg på kuletterna.
RING, 18K vitguld, ametist, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Ca/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.
BROSCH, 14K guld, ormar, 4 rubiner, grönt glas, antik 1800-tal, 4x2 cm, vikt 7,1 g, senare nål.
BROSCH, 14K guld/silver, sötvattenspärla 9 x 6,1 m GCS certifikat, syntetiska rubiner, äldre slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 7,4 cm, vikt 6,8 g, två av rubinerna med skador.
RING, 14K vitguld, rubelit ca 0,65 ct, 6 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, nagg på rubelit, slitna klor.
RING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter 0,71 ctv, LBR/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragdslipade citriner, 88 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, vikt 11,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 5,50 ctv ca TW-TCr/VS, höjd 4 cm, vikt 10,3 g, clips/stift.