Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca Cape/VVS2, 14 st briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 12 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, bruna/SI-P, stl 4,7 x 2,5 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, nagg på kuletter, stl 15,75 mm, Hans Strömdahl 1985, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 st briljantslipade diamanter ca 2,91 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,5 g, en sten med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, 140 st svarta briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, hjorthuvud, längd 42-45 cm, vikt 7,3 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska och odlade pärlor, doserade, ca 2 - 6 mm, lås i silver/guld med gammalslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 57 cm, vikt 6,8 g.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ctv, ca Cr/SI2, stl 18 mm, vikt 2,8 g, skador på rondisten.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr, stl 16,5 mm, vikt 3 g, stenarna har skador.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 17,00 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Orrling Guld, Ängelholm 1977, stl ca 16 mm, vikt 10,6 g, smaragden har små nagg och inneslutningar som når ytan, en diamant har skada på paviljongen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ctv, River(E)/VVS1, GIA inskription på rondisten 6331810944, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, platina, 6 prinsesslipade diamanter enligt gravyr 1,85 ctv TW(F)/VVS, stl 19,5 mm, vikt 33,2 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K guld, demantiod ca 1,06 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VVS, Bo Almén, Stockholm 2000, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
COLLIER, 18K guld, 5 ovalslipade smaragder, 64 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 79,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 3 ovalslipade smaragder, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 36,9 g.
ARMBAND, 18K guld, hjärtslipade äkta färgstenar, 119 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 39,1 g
PÄRLCOLLIER, 4 - radigt, odlade pärlor, ca 6 mm, 18K guld, sideband, pärlornas längd är 40 cm.
RING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stift, hjärtan, höjd 12,5 mm, vikt 7,9 g, en snurrebuss saknas.