Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 2,07, 38 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 12 mm, stift, vikt 2,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 68 briljantslipade diamanter ca 3,88 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 15,2 g, en diamant saknas, slitage.
COLLIER, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, längd 39 cm, vikt 10,5 g, en diamant med skada på kulett.
ARMBAND, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, längd 18 cm, vikt 15,4 g, en diamant med nagg på kulett.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter 0,68 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2004, stl 17,25 mm, vikt 11,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer, odlade pärlor, förgyllda markasiter, höjd 65 mm, vikt 12,0 g, stift.
RING, 12-14K guld, karvad korall, emalj, äldre briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 13,0 g
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, varav mittstenen ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 4 safirer ca 0,55 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
SAFIRRING, 18K vitguld, 3 blå safirer ca 0,55 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 2,02 ctv, ca R-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.