Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-P, två diamanter ca TCr, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, några diamanter har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca River-TW/VS, en ca Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, en diamant har nagg på kuletten och vid rondisten.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 3,01 ct, TCa/VS2, HRD certifikat 14002922002, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, mittstenen har nagg vid rondisten, en sidosten har liten skada vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, 1 diamant skadad.
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/P2, stl 17,25 mm, vikt 4 g, skada på kronan.
CARMOSÉRING, platina, kuddslipad rubin ca 0,75 ct, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, nedslitna klor, rubinen med håligheter, två diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, brun och blå zirkoner ca 5,00 ctv, 26 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, Gullfaxe, Stockholm 1983, stl 19,75 mm, vikt 11,3 g, zirkonerna har kraftigt slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, höjd 16 mm, clips, vikt 12,7 g.
COLLIER, 14K guld,ametist ca 32x25 mm, ametistkulor ca 11 mm, skuren bergskristall, längd 84 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 2,34 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr(J)/VS vikt 2,1 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljant- och hjärtslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 16 mm, kedja 40-44 cm, vikt 2,6 g.
RING, 14K vitguld, odlad South Seapärla ca 13 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18,25+ mm, vikt 7,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant med nagg på kulett.
RING, 18K guld, 7 smaragder ca 1,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 11,4 g, smaragder med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3,80 ct, 5 briljatslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,8 g.
RING, 14K guld/silver, blå zirkon ca 1,00 ct, safirer ca 0,70 ctv, 13 briljant- gammal- antik- och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 9,9 g, det är tre omarbetade ringar, en av de större diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten och en har nagg, flera av de andra diamanterna har nagg och skador, både safirerna och zirkonen har slitna fasettkanter.
BROSCH, 18K guld, bemålat stengods(erotiskt), S:T Eriks Silversmedja, Stockholm 1996, mått 4,7 x 4,7 cm, vikt 22,5 g, liten skada på målning. troligen har målningen urpsrungligen suttit på innerlocket av ett fickur.