Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020
RING, platina/14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 6,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
BVLGARI, armring,18K guld, cabochonslipad rubin ca 3,3 ct, 51 x 41 mm, vikt 51,5 g, rubinen har inneslutningar som når ytan samt nagg.
ANDERS HILDÉN, sockertång, silver, genombruten, Finland, Brahestad 1792, längd 17,5 cm, vikt 54,2 g, monogram.
RING, platina, obehandlad safir ca 3,50 ct, certifikat, åttkant - och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm., vikt 4,2 g, safiren med nagg.
RING, 18K guld, 6 ovalslipade rubiner ca 1,20 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, två diamanter skadade.
TRESTENSRING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g, en diamant med nagg på rondist.
TRESTENSRING, 14K vitguld, carréslipad smaragd ca 1,27 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, smaragd med små nagg samt inneslutning som når ytan.
GARNITYR, collier, örhängen, hårsmycke, gulmetall, cabochonslipat glas, antikt, 1800 - tal, längd 37 cm, örhängets höjd 81 mm, skruvmekanism, tennlödning, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 4,73 ct, ca Ca(M)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.
ARMRING, 14K guld/silver, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,40 ctv, antik, säkerhetskedja, 58 x 49 mm, vikt 13,5 g, två diamanter med skada.
W:A BOLIN, brosch, platina, cabochonslipad rubin ca 3,50 ct, briljant - , dropp - och baguetteslipade diamanter ca 3,53 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 48 mm, vikt 10,1 g, rubinen har inneslutningar som når ytan och nagg, en diamant med skada.
BROSCH, värja, 14K guld, heliotrop, jaspis, längd 10 cm, vikt 18,6 g, skada på heliotrop.
RING, platina, ovalslipad safir ca 3,00 ct, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, troligen orientaliska pärlor, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, mått 29x26 mm, vikt 8,1 g, senare nål och ögla i 18K guld, några diamanter har nagg och skador.
ARMBAND, platina/palladium, gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,50 ctv, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g, lås i platina och 18K vitguld, säkerhetskedja i platina, saknar fästet för säkerhetsögla, några diamanter har nagg och skador.