Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020
LAPPONIA, armband, 18K guld, turmaliner, Björn Weckström, Finland 1971, längd 18,5 cm, vikt 111,7 g, påse.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca W(H)/SI1, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen har nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 6,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 18,3 g, safiren rör sig i fattningen, safiren har nagg vid rondisten och på kronan.
BROSCH, 14K guld/silver, ovalslipad ametist ca 18,00 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, mått 36x31 mm, vikt 14,4 g, små repor på ametisten, några diamanter har nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld/platina, 3 odlade pärlor ca 3,6 mm, 29 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, antik, längd 45 cm, vikt 8,9 g, några diamanter har nagg.
VAN CLEEF AND ARPELS, ring, Vintage Alhambra, 18K guld, pärlemor, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VVS, refnr. VCARA41100, serienr. CL82569, stl 15,25 (48), vikt 7 g, originaletui.
ARMBAND, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI1-SI2, 144 gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca River-TCa/VS-P, troligen Frankrike 1940-tal, längd 19,5 cm, vikt 26,2 g, några av de mindre diamanterna har nagg och skador.
BVLGARI, örhängen, 18K guld, snidad korall, ametister, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stift/clips, höjd 31 mm, vikt 24,2 g, originaletui.
BVLGARI, ring, 18K guld, snidad korall, ametist, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,25 mm, vikt 11,5 g, en diamant med nagg, smyckespåse.
RING, silver, antikslipad diamant 4,05 ct enligt gravyr, ca Ca(M)/SI2, stl 19 mm, vikt 6,1 g, diamanten har små nagg vid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 7,20 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa(F-L)/VS, längd 17,5 cm, vikt 16,8 g, några diamanter med nagg på kuletten.
W.A. BOLIN, örhängen, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 4,75 ctv, 14 briljant- samt 4 navetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1980, clips, höjd 16 mm, vikt 6,9 g.
BROSCH, låghaltigt guld/silver, ovalslipad orange topas ca 20,00 ct, 16 antikslipade diamanter ca 6,60 ctv, 41 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, antik, mått 32x28 mm, vikt 15,7 g, nål i 14K guld, en rosenslipad diamant saknas, topasen har repor på kronan.
GUBELIN, ring, platina, gammalslipad diamant ca ca 2,45 ct, ca TCa(L)/mindre skada och nagg på rondist i övrigt små orenheter, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/VS2, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 16,75 mm, vikt 18,8 g, originaletui.
LAPPONIA, collier, Sevilla, 18K guld, spektrolit, signerad 85/100, Björn Weckström, Finland 1997, längd 42 cm, vikt 34,4 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, armring med hänge, silver, glasdroppe, Stockholm 1963, diameter 70 mm, höjd på hänget 43 mm, vikt 15,5 g. (d)
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 17,00 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.