Avslutad | Aficionado – Torsdag 13 augusti 2020
VÄSKA, LOUIS VUITTON, Pochette Accessoires, monogram canvas, 21x12x4cm, axelrem saknas, bruksslitage,
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1882 O, USA, kvalité ca 1/1+, diameter 37 mm, vikt 26,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1 Riksdaler / 3 Daler SM, 1776, Gustav III, kvalité ca 1, limrester, diameter 41 mm, vikt 29,1 g, något kantstött.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1650, Kristina, kvalité ca 1?/1, diameter 47 mm, vikt 49,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre SM, 1686, Karl XI, kvalité ca 1/1+ diameter 46 mm, vikt 39,0 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgyllt silver, Finlands Vita Ros-orden, emalj, bredd 38 mm, vikt med band 27,0 g, etui.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgylld, emalj, Belgiska Kronorden, bredd 37 mm, vikt med band 20,1 g.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, guld / silver / förgylld, 3 miniatyrer, emalj, total vikt 8,1 g, varierande guldhalt, skada på en miniatyr.
Accessoarer Necessärer
NECESSÄR, MULBERRY, brunt läder, två fack med dragkedja, 24x11x11cm, lite fläckar på foder,
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Skilling, 1650, Danmark, kvalité ca 1, diameter 18 mm, vikt 0,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 12 Skilling, 1716, Hollstein-Gottorp-Rendsburg, kvalité ca 1+, diameter 24 mm, vikt 3,7 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, 50 Francs, 1975, Senegal, kvalité ca 0, diameter 39 mm, vikt 28,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1942, Gustaf V, årtal under bilden, kvalité ca 1/1+, diameter 31 mm, vikt 7,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 22K guld, Pond, 1900, Sydafrika, kvalité 1/1+, diameter 21 mm, vikt 8,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/8 Riksdaler, Karl XIV Johan, kvalité ca 1+/01, diameter 22 mm, vikt 4,1 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1876, med hjärtsköld, Oscar II, kvalité ca 1+/01, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.