Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
RING, 18K vitguld, smaragder ca 0,66 ctv, 7 briljanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, omarbetad, stl 18 mm, vikt 9,0 g.
COLLIER, 18K guld, opaler, odlad pärla ca 4,3 mm, Guldvaruhuset, Stockholm1957, längd 50 cm, vikt 7,8 g.
RING, platina, gammalslipad diamant 1,34 ct enligt gravyr, ca Cr-TCa(K-L)/SI2-P1, 6 åttkantslipade diamanter ca TW-W/VS-P, Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, nagg vid rondisten.
RING, platina/18K guld, briljant ca 0,75 ct, ca TW/VS2, 61 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubin, ca 0,40 ct, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 1,1 g.
RING, platina, blå safir ca 1,10 ct, 14 diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 4,5 g, safir med slitna fasettkanter och repor.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,80 ct, GIA certifikat 5192059796, River(E)/VS1, stl 16,5 g, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,5 - 8 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 45 cm, etui.
ÖRHÄNGEN, platina, odlade pärlor ca 9,25 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stift, höjd 29 mm, vikt 6 g, ask.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 14,0 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca Cr-TCa/P, stift, vikt 10,9 g, en diamant med skada.
MATSILVER, 18 delar, silver, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, Rosenholm, vikt 813,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 16 mm, vikt 2,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 12 mm, stift, vikt 2,0 g, en diamant med litet nagg invid kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct, River(E)/IF enligt bruten hrdförsegling, stl 17,5 mm vikt 3,5 g.