Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
TENNISARMBAND, 14K guld, briljanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18 cm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 pärlor ca 5,0 mm, old- samt rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 3,5 cm, vikt 6,2 g.
BROSCH, 18K guld/silver, granater, Petter Wigren, Malmö 1849, mått 36x18 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g, den smaragdslipade diamanten har en skada vid ena kortsidan.
MATSILVER, 18 delar, matbestick, Hallbergs, Stockholm 1950-tal, totalvikt 1130,1 g.
HÄNGE/HJÄRTA, 18K guld/vitguld, 78 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr-Cr/SI, 2,5 x 2,0 cm, vikt 8,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,3 g.
RING, 18K guld, rubin, äldre briljantslipad diamant ca 0,36 ct ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, nagg på diamanten.
BROSCH, 18K guld, delvis rodinerat, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 39 mm, vikt 29,9 g, några stenar med skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, doserad, 37 gammalslipad diamanter ca 7,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 18 cm, vikt 14,8 g, ej rodinerad, flera diamanter har nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K vitguld med 10 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, längd 48 cm, vikt 74,5 g.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/SI2-P1, längd 45 cm, vikt 4,9 g.
ISRAEL SUNDSTRÖM, armband, silver, onyxer, Stockholm 1886, längd 20 cm, vikt 23,4 g, säkerhetskedja, ena fattningen saknar två klor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 10 mm, cabochonslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, höjd 27 mm, vikt 7,7 g.