Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
RING, 14-18K guld, diamant chips, en större och tio mindre, ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, skev skena, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K/14K guld, hjärta, granat, 5 briljanter ca 0,10 ctv, längd 40 cm, vikt 6,8 g, kedja i 18K guld, 3 diamanter med mindre nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, blå topas, 4 briljanter ca 0,06 ctv längd 24 cm, vikt 8,8 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, triangulärt slipad diamant ca 0,30 ct, mindre diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g, den triangulärt slipade diamanten med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TCr(I)/VS2, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,23 ct, ca W(H)/SI, stl 15,25 mm, vikt 5,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld, längd 70 cm, vikt 40,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K guld, kors, 3 briljanter ca 0,03 ctv, ca 11x11 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade safirer ca 1,05 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 9 mm, vikt 1,7 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 18 mm, vikt 1,0 g.
SCHALINS, ring, palladium 500, prinsesslipade diamanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 2,9 g, skada på kronan, nagg på rondist.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm, vikt 2,1 g, en diamant är skadad.