Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 0,45 ct, briljanter ca 0,09 ctv, längd 40 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, sitft, ena diamanten har litet nagg på kronan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/P, vikt 0,8 g, stift.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/P, vikt 0,5 g.
EFVA ATTLING, collier, Tro-Hopp-Kärlek, silver, lädersnöre, justerbar längd, vikt 8,1 g.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/P, vikt 1,0 g, stift.
RING, 18K guld, akvamarin ca 3,50 ct, 2 mindre rosenslipade diamanter, C.J. Johnssons Guldsmedsaffär, A.M. Berglund, Linköping 1933, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, möjligen orientaliska pärlor, troligen blandade med odlade pärlor ca 1,7-3,55 mm, lås i 18K guld med 3 diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS, 6 mindre gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g, den större gammalslipade diamanten är skadad.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,3 mm, 2 briljanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
SKRIN, silver, oktagonformad, lock med knopp i form av lejon, Johan Färngren, Stockholm 1928, mått 90 x 81 x 51 mm, vikt 205 g.
SALT OCH PEPPARKAR, silver, på 4 tassar, höjd 10 cm, svenska importstämplar, vikt 103,9 g, buckla.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgyllda Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1954, totalvikt 112,4 g.
Silver Fat
FAT, silver, rektangulärt, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1954, längd 22,2 cm, bredd 9,9 cm, höjd 1,2 cm, vikt 122,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,48 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,1 g, en diamant är skadad/trasig.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, vikt 0,7 g, en diamant med stor extra fasett, saknar lås.