Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
FÖRSTORINGSGLAS, hänge, vit, röd och grön plast, mässing, vitmetall, glas diameter 4 cm, längd 8,5 cm, vikt 25 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljant ca 0,35 ct, ca W/P, stl 15 mm, vikt 3,6 g, diamant med nagg invid bordet.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant med skada på rondisten.
ARMBAND, 18K guld, 5 navettslipade safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 18 cm, vikt 9,9 g, två safirer har små nagg och en diamant har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 23 mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärta, 26 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, längd på kedjan 43 cm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 12 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, höjd 18 mm, vikt 10,2 g.
PÄRLCOLLIER, lås i förgyllt sterlingsilver, ovala odlade sötvattenspärlor ca 5,6-6,7 mm, längd 44 cm, knutet, vikt 22,2 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor ca 6-6,5 mm, längd 62 cm, knutet, vikt 31,0 g.