Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020
ARMBAND, sterlingsilver, glasfusing i många färger, keshipärlor, längd 21-25 cm, vikt 47,4 g.
RING, oxiderat sterlingsilver, navettslipade flerfärgade behandlade safirer, stl 18 mm, vikt 7,6 g.
RING, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, cabochonslipad beryll, tsavoriter, rosa turmalin, stl 17,5 mm, vikt 16,2 g, turmalinen har skada.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade barocka tahitipärlor ca 11 mm, stavar, krokar, längd 4 cm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad karneol, onyx, odlad sötvattenspärla, längd 5 cm, vikt 13,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,5 mm, stift, vikt 2,7 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mätning till tiondelar, storlek 7,5 x 4 cm, vikt 37,3 g, fodral i skinnimitation samt kartong.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, diamanter ca 0,16 ctv, höjd 24 mm, vikt 3 g, smaragden med inneslutningar som når ytan, nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.