Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2020
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct ca R(E)/VS2, Örebro 2011, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, R(E)/VVS1, HRD certifikat 16015727014, 38 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, stl 15,75 mm, vikt 9,4 g, två små diamanter med skador på rondisten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/P1, trapetslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har ett litet nagg vid rondisten och en natural på kuletten samt stark fluorescens.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 10,98 ct, 133 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 11,0 g.
PÄRLCOLLIER, 5 - radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Strömdahls, Stockholm 1962, längd 45 cm, vikt 76,1 g.
COLLIER, 14/10K guld, Essex glass, blomsterkorg, rosenslipad diamant, längd 38 cm, vikt 9,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 0,76 ct, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K roséguld, droppslipad diamant ca 0,61 ct, ca Ca(N)/P1, bruna serien, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen har skada vid rondisten, en sidosten skadad och en har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 blå safirer ca 0,52 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd ca 0,53 ct, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv, Faint Pink/VS2-SI2, GIA certifikat 5191178514 och 2195178325, 36 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca rosa/VS-SI, 28 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, diameter 10,8 mm, vikt 4,2 g, stift, några av de små rosa diamanterna har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,46 ctv, ca TW(G)/VS, längd 17,5 cm, vikt 13,1 g.