Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2020
RING, 18K vitguld, 15 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,73 ct, ca TW(F)/SI1, Stockholm 1973, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamanten har ett nagg på rondisten samt inverterade naturaler vid och på rondisten.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade South seapärlor, 33 st, doserade, ca 11,4 - 15,3 mm, lås i metall med strass, längd 45 cm.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 3,40 ctv, enligt gravyr, ca TW/VVS-SI, stl ca 17,5 mm, Bengt Andersson, Stockholm, vikt 7,4 g, några diamanter med små skador, pålödd kula i skenan
Ädelstenar Rubiner
PARTI RUBINER, 101,2 ctv, olika slipningar och storlekar, flera med nagg och skador.
Ädelstenar Safirer
PARTI SAFIRER, 96,06 ctv, olika slipningar och storlekar, flera med nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 svarta diamanter ca 0,34 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,1 g,
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Eskilstunas guldsmedsverkstad 2000, stl 18,25 mm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS, höjd 35 mm, vikt 6,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA inskription på rondisten 3235373003, 20 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 4,0 g.
RING, 18k vitguld, odlad pärla ca 9,3 mm, 63 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,43 ctv, ca Tw-W/VVS-VS, längd 43,5 cm, vikt 13,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 0,89 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-TCr/P. stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, opal ca 0,58 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.