Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april 2020
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 3-radig, 18K vitguld, 220 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 45,5 cm, vikt 7,6 g, några diamanter har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 7,3 mm, vikt 3,1 g, stift, några diamanter har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/P1, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g, diamanten har tjock rondist och stark fluorescens samt litet nagg på rondisten och kuletten.
Smycken Pärlarmband
TRESOR PARIS, armband, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 8,8-9,5 mm, 120 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW(F-G)/VS, ställbar längd, vikt 28,7 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr(H-J)/SI-P, höjd 6 mm, vikt 1,7 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 116 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g, mittstenen rör sig i fattningen och har stark fluorescens, några sidostenar har nagg.
Smycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,4 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,0 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/P1, 34 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, mittstenen har tjock rondist, några sidostenar har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 27 prinsesslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,81 ctv, bruna/SI-P, stl 17 mm, vikt 22,5 g, flera diamanter med skador och nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW-TCr/ SI-P, höjd 7 cm, vikt 6,7 g, stift.
Smycken Alliansring
HELALLIANSRING, 14K guld, baguetteslipad diamanter ca 1,28 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl17,5 mm, vikt 3,3 g, 2 diamanter skadade.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,11 ct, Very Light Yellow(O-P)/SI2, GIA certifikat 2218764905, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,6 g, stift.
Smycken Armband
ARMBAND, 14K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,86 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 7,8 g, nagg i kronan på en diamant.