Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april 2020
ARMBAND, 18K roséguld, kalcedon, jade, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, längd 17 cm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 76 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, höjd 15 mm, stift, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 12,5 mm, 2 diamanter ca 0,49 ct, ca W/VS, vikt 10,7 g, clips/stift.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantsli diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,6 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis förgylld, 19 ovalslipade diamanter ca 4,58 ctv, ca Light Yellow/VS-SI, 266 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, gula/SI-P, 342 briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 29,0 g, flera av de små gula diamanterna med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad diamant 1,60 ct, Light Yellow(Y-Z)/VS1, GIA certifikat 6183142589, 22 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca gula/VS-SI, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, några diamanter har nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,5 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K vitguld med rubiner ca 1,80 ctv, Tresor Paris, längd 42 cm, vikt 51,0 g, några rubiner har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 2,10 ctv, Tresor Paris, diameter 8 mm, vikt 3,2 g, stift, flera rubiner har nagg.
RING, 18K vitguld, 45 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/ VS-P, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 32 mm, vikt 4,4 g, stift.
RING, 18 K vitguld, briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Peace, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/P, höjd 5,5 cm, vikt 2,4 g, krokar.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,71 ct, ca TW(G)/SI2, 74 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g, några sidostenar har nagg och skador.