Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCr(I)/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ctv, ca TCr(I)/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, mittstenen sitter snett i fattningen, en sidosten med liten skadad på rondisten.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(F)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/SI-P, vikt 1,6 g, några småstenar med nagg.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,50 ct enligt gravyr, caTW-W/VS, Hans Strömdahl, Stockholm, stl 18 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, behandlad snidad jade, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1947, höd 5,3 cm, vikt 10,4 g, skruvmekanism.
PÄRLCOLLIER, 30 odlade Tahitipärlor ca 13-14,7 mm, lås i 18K vitguld, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, 31 odlade South Seapärlor ca 11,5-15,5 mm, lås i 14K guld, längd 44 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,7 g, ena diamanten med nagg på kulett och vid rondist.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,28 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, litet nagg på rondist.
CHOKLADKOPP, silver, handtag med dekor i form av en drake, genombruten dekor, pärlbård, Frankrike omkring 1800, höjd 11 cm, vikt 291,3 g.
BROSCH, silver/18K guld, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, antik, höjd 30 mm, vikt 6,3 g.
BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, antik, höjd 30 mm, vikt 6,2 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, såsskål, med fat, silver invändigt förgylld, godronnerad, Stockholm 1830, höjd 10 c, diameter 16,5 cm, vikt 588,1 g, monogram på fatet.
Kläder Skor
SKOR, VALENTINO, Garavani, stl 38, kilklack 11cm, platå 3cm, skopåse, kartong.
Visa varaSilver Övrigt
GUSTAF WALLIN, såsskål, silver, invändigt förgylld, Falun 1846, höjd 9,5 cm, diameter 14 cm, vikt 458,1 g
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, en diamant med nagg i rondist, två kuletter med nagg.