Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, ca 1700 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, höjd 6,5 cm, vikt 26,9 g, stift med clips, några diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade pärlor, 32 briljantslipade ca 0,64 ctv, ca W-TCa/SI-P, vikt 8,2 g, stift, porositet i guldet.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, CG Hallberg, Stockholm 1915, Jugend, slät på plan botten, höjd 20 cm, vikt 294,3 g.
COLLIER, 18K vitguld/guld, 7 radiant- och kuddslipade diamanter ca 6,55 ctv, ca Light Yellow/VVS2-VS2, briljantslipade gula diamanter ca 0,55 ctv, dropp- och briljantslipade diamanter ca 7,99 ctv, ca TW-Cr/VVS-P, längd 42 cm, vikt 34,3 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant ca 0,87 ct, ca Light Yellow/VS2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/VS-SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, mittstenen har inverterad natural på paviljongen.
RING, 18K vitguld, 45 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/ VS-P, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, Fancy Orange-Brown/SI2, 22 trapet- baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, mittstenen har naturliga håligheter och naturaler vid rondisten, en sidosten har nagg på kronan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljanter ca 3,05 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 9,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,8 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TCa/SI-P, vikt 10,7 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS1, GIA dossier 7211516367, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4,5-7,5 mm, längd 50 cm, lås i 18K vitguld, vikt 21,1 g, knutet.
MEDALJONG, 18K guld, dekor, plats för två ovala fotografier ca 25×35 mm, vikt med skyddsglasen 13,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,82 ct, ca TW(G)/SI2, stl 19 mm, vikt 5,6 g, inverterad natural på rondist, nagg på rondist, internal graining.
RING, 18K vitguld, 3 briljant och äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, O B Sjögren, Stockholm 1949, stl 18,5 mm, vikt 3,5 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesser ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, London, stl 16 mm, vikt 4,9 g.