Avslutad | Valentin – Lördag 8 februari 2020
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, droppslipade rubelliter, justerbar längd 20-23 cm, vikt 12,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, höjd 2,5 cm, längd 40 cm, vikt 5,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade tahitipärlor ca 14,2 mm, vikt 8,4 g, stift, stopp i gummi.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW-TCr/ SI-P, höjd 7 cm, vikt 6,7 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g, sliten fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,43 ct, ca W(H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,0 g, större nagg/skada på rondist som går upp mot kronan, inverterad natural i anslutning till nagget.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,76 ctv enligt gravyr, ca TW-W(F-H)/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, emalj, smaragder ca 0,94 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca T/P, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, smaragder med inneslutningar som når ytan, en smaragd med nagg invid bordet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Peace, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/P, höjd 5,5 cm, vikt 2,4 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 8,10 ctv, 40 briljanter ca 0,80 ct ca TW-W/VS-SI, vikt 8,2 g, stift, akvamariner med små nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, längd 15,5-18 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 15 mm, längd på kedja 41 cm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, hjärtan, 18 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 7 mm, stift, vikt 2,4 g.
SAFIRRING, 18K vitguld, rosa safir ca 2,30 ct, 38 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g
HÄNGE, 14K guld, medaljong, hjärta, dekor, plats för två fotografier, bredd 28 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 14 mm, vikt 1,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, Alton, Falköping 1991, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.