Avslutad | Valentin – Lördag 8 februari 2020
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/P, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, vikt 10,7 g.
RING, platina/18K roséguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, Very Light Pinkish Brown/SI2, GIA certifikat 1186175055, 22 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, rosa/SI-P, 38 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, fyra av de små rosa diamanterna har skada på kronan och några med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 16,1 g, en diamant skadad, svaga fattningar.
ARMBAND, 18K vitguld, 2581 briljantslipade diamanter ca 18,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19/20 cm, vikt 25,1 g, två länkar öppningsbara, svaga fattningar, en diamant saknas och flera med nagg och skador.
CARMOSÉRING, platina, 8 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade diamanter 2,28 ctv, Light Yellow(W-Z)/VVS1-VVS2, inskription GIA 7266268791 och 2185395733, 58 dropp- smaragd- navett- och briljantslipade diamanter ca 14,65 ctv, ca TCa(L)-Fancy Yellow/VVS-P, höjd 8,7 cm, vikt 22,3 g, stift med clips.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå spinell ca 1,70 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Helsingborg 1990, stl 17,25 mm+, vikt 6,6 g, spinell med skada på paviljongen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca W-TCa(H-K)/P, höjd 22 mm, längd på kedja 46 cm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad tanzanit ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCa(H-K)/P, höjd 15 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, höjd 15 mm, längd på kedja 41 cm, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa(K-L)/P, bruna serien, vikt 0,8 g, stift, båda diamanterna har naturlig hålighet på bordet, ena diamanten har nagg vid rondist och på kuletten.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 14K vitguld, 34 baguetteslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 41 cm, vikt 2,6 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g.