Avslutad | Valentin – Lördag 8 februari 2020
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 44 cm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,0 g, stift.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/SI, Nordiska Juvelaktiebolaget, Stockholm 1919, stl 19 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, en mindre diamant saknas.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, River(D)/P1, dossier GIA 7221631666, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad diamant 1,56 ct, Light Yellow(Y-Z)/SI2, certifikat GIA 1208608605, 24 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca gula/VS-SI, 60 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, TW(F-G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, en av de små gula diamanterna har en inverterad natural på kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(F)/SI1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,61 ctv, ca W(H)/SI2, Rolf Jacobsson Gösta Rosin, Stockholm 1975, stl 16 mm, vikt 2,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 147 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, längd 43 cm, vikt 16,2 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, mittstenen har stark fluorescens och naturaler vid rondisten samt nagg på kuletten och inneslutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(G)/SI2, 139 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, några sidostenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, asscherslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS2-SI1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, två diamanter ca TCa, mått 11,5 mm, vikt 5,6 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, vikt 1,4 g, skruvstift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/P, vikt 1,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, 46 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/P, 46 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, en sidosten skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ctv, ca Cr(J)/P1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.