Avslutad | Valentin – Lördag 8 februari 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct enligt gravyr, ca TW/VS2, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1976, stl16,5 g, vikt 2,9 g.
HJÄRTA, 18K guld, triljantslipad diamant ca 0,21 ct och 30 briljanter ca 0,50 ctv ca W/VS, vikt 3,2 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld. 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 2,61 ct, ca TCa(L)/P1, 60 briljantslipade svarta diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, flera av de svarta diamanterna har nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipade rosa safir ca 4,71 ct, 24 dropp- och navettslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,7 g, safiren har hålighet och små nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 rubiner, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE/KEDJA, roséguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 2,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, rubiner ca 1,75 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, längd 18 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, granat, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt1,9 g.
HÄNGE, platina, graverad bergkristall, rosenslipade diamanter, tidigt 1900-tal, troligen Wien, höjd 35 mm, vikt 4,5 g, en saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 14,5 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 14K guld, syntetiska rubiner, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, 1800-tal, antik, hjärta, höjd 26 mm, vikt 6,1 g, några diamanter med skador.
BROSCH, 18K guld, barocka pärla, möjligen orientalisk, glassten, diamanter, insekt, höjd 20 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TCa/SI-P, stift, höjd 16 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, barock pärla, ca 10,4 x 8,6 mm, möjligen orientalisk, Stockholm 1946, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, 12 rosa safirer, vikt 3,0 g, stift.
BROSCH, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca Cr(J)/skador och nagg på kronan, längd 33 mm, vikt 3,5 g.