Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
HÄNGE M. KEDJA, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS-SI, längd 48 cm, 5,2 g, två diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,28 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS2, stl 17 mm, vikt 8,3 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/VS, längd 42 cm, vikt 26,3 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade något ovala sötvattenpärlor ca 10-11 mm, längd 42 cm, lås i silver, vikt 141,3 g, knutet.
RING, platina, 17 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, Frankrike, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 14K vitguld, safir ca 0,90 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca Cr(J))/P, stl 16,5 mm. vikt 2,5 g, mindre skada på rondisten.
SÅSSKÅLAR, ett par, silver, med tillhörande fat, invändigt förgyllda, släta, sneda godroner på faten, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1821, höjd 6,5 cm, diameter 14,7 cm, totalvikt 927,9 g, gravyr på undersida av faten, mindre bucklor.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL, silver, på fyra fötter, invändigt förgylld, graverad dekor, stämplad IB och AE troligen Yakov Vitalyev och Igor Antipyev, Moskva 1803, höjd 11 cm, 14x10,5 cm, vikt 385,3 g, buckla vid ena foten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Ca/SI1, 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
BROSCH, 14K vitguld, ovalslipad safir, pärlor, 8 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, höjd 30 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalt gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca TCr(I)/SI2, inneslutning som når ytan på diamantens undersida, 2 gammal - och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 18 mm, vikt 7,4 g, mittstenen har nagg på rondisten och en stjärnfasett.
RING, 14K rodierat guld, 27 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VVS, stift, vikt 1,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljant- samt gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, TCr-TCa(I-L)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå topaser, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 10,0 g.