Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCr(I)VS1, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, gravyr
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca River/VVS, Jarl Sandin, Göteborg 1985, stl 17,25 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 1,3 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,25 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(g-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, rodiering har släppt något på ringskenans insida.
RING, 18K guld/vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg.
K. ANDERSSON, såssnipa, silver, förgylld insida,1931, Stockholm, höjd 13 cm, bredd 24 cm, vikt 461,0 g, modellnummer 42793.
HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljanter 0,58 ctv, F-H/VVS-VS, vikt 2,4g, storlek 16,5
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,35 ct ca W(H)/VS, liten skada på kuletten, vikt 0,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar.
BROSCH, 18K guld, fröpärlor, svart emalj, Carl Fredrik Bergstrand, Stockholm 1872, höjd 54 mm, bredd 35 mm, vikt 11,1 g, små emaljskador.
WA BOLIN, ring, 18K guld, tsavoriter, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 16,2 g, originaletui, skadade och trasiga stenar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 7,0 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W(H)/VS-SI, Stockholm 1965, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv enl gravyr, mittsten ca 0,48 ct, ca TW-W(G-H)/VS-P stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,26 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 11,6 mm, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, en diamant är skadad.