Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2019
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 1370, Serie nr. 42711428, Ref nr. ST 196.0122, Boett nr. 196.0122 (LL), stål, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1979.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 12742294, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-5, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytt timvisare, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, ca 1951.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35820576, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102 (LL), herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, läderband, originalspänne i stål, ca 1972.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Genève, damur, 10,5 x 33,5 mm, Boett nr. 20409 / 105884, 18K vitguld, manuell, plexiglas, defekt, formverk, armlänk i 18K guld, totalvikt 16,0 gram, ca 1970.
OMEGA, Speedmaster Professional X-33, Cal 1666, Serie nr. 56079958, PIC nr. 3290.50.00, Ref nr. TS 386.1998, Boett nr. 186.1998 / 386.1998, herrur, 43 x 41 (48) mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998-998, cert, december 1999, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Chronometer, Cal 3600, Verk nr. 60092248, Serie nr. 60092248, PIC nr. 3540.50.00, Ref nr. ST 377.0320, Boett nr. 177.0320/377.0320 (LL), kronograf (splittsekund), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/998, cert, april 2003, box, ytterkartong.
FICKUR, 53 mm, Boett nr. 143874, 18K guld, ankargång, kvartsrepeter (defekt), innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.
MERMOD FRÉRES, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 103806, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, gravyr, motiv, bucklor, ca 1907.
D.HERRSTRÖM, Stockholm, fickur, 47 mm, Serie nr. 100, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, defekt, boett tillverkad av Olof Ekman (OEM 1736-1805), ca 1794, nyckel, etui.
FICKUR, Ch´s Lafrenz, London, 47 mm, Boett nr. 13426, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, innerlock i 18K guld, motiv, ca 1870, nyckel.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4890190, Boett nr, 5696858, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1916, box, ytterkartong.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 9624, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1898.
THOMAS RUSSELL & SON, Church S.t, Liverpool, Chronograph Centre Seconds, fickur, 55 mm, Serie nr. 87079, Boett nr. 87079, silver, ankargång, centrumsekund, stoppknapp som stannar balansen, bucklor, ca 1890.
THOMAS DELASALLE, London, fickur, 54 mm, Serie nr. 8373, silver, spindelgång, nyckeldragare, liten sekundvisare, datum, stoppknapp som stannar balansen, skadad urtavla, ytterboett, 61 mm, bucklor, ca 1800.
CERTINA, Jubilé. Cal 408 K Boett nr. 408.3722.68, herrur, 27,5 x 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980, box (skadad).
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38673685, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1974.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. T192174, Cal 2135, Verk nr. 3289734, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 D-18-V6/468 B, ca 1996.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 31313481, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-71 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, bucklor boett (se bild), originallänk, viklås, Ref nr. 1171/633, ca 1972.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tango, Serie nr. V521845, Boett nr. 5390, damur, 27,5 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), briljantkrans (36 st. ca 0,23 ctv), originallänk, viklås, ref nr. G2.06, ca 2005.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80132441, Serie nr. 80132441, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 2001.