Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, Stockholm 1975, stl 5,5x4,5 cm, vikt 62,9 g. (d)
GEORG JENSEN, helalliansring, 18K vitguld, Aurora, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 15,25 mm, vikt 1,3 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1970, stl 6,0x6,0 cm, vikt 32,8 g. (d)
LAPPONIA, ring, Diamond Pond, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, design Björn Weckström, Finland 1992, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
LAPPONIA, örhängen, Fiamma, 18K guld/platina, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, design Björn Weckström, vikt 2,2 g, stift.
REY URBAN, ring, 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin, signerad, Stockholm 1983, stl 16 mm, vikt 5,1 g. (d)
ARMRING, silver, karneol, Bengt Lindblad, Stockholm 1963, stl 6,0x5,5 cm, vikt 60,7 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge, sterlingsilver, Lidköping 1968, höjd 58 mm, vikt 28,1 g. (d)
BO KLEVERT, ring, platina, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(F)/VVS2, diabas, signerad, Guldsmed Ove Lundgren, Stockholm 1980, stl 16 mm, vikt 10,9 g.
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat silver, Katrine, 10 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 80 cm, vikt 4,6 g, originalpåse och etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, porositet i guldet, diamanten har nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 2,41 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,8 g, två diamanter med nagg vid rondisten och några med nagg på kuletten.
GEORG JENSEN, hänge, Dew Drop, sterlingsilver, rökkvarts, briljanter, höjd 63 mm, stenen med skada.