Avslutad | Moderna – Lördag 21 december 2019
LAPPONIA, collier, Monolith, sterlingsilver, akryl, design Björn Weclkström 1972, signerat, Finland 1974, längd 70 cm, vikt 60,8 g, originalpåse.
OLE LYNGGAARD, Ring, Lace, 18K vitguld, 63 briljanter ca 1,13 ct ca TW(G)/VS, stl 18,75 mm, vikt 9,8 g, etui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, Fidelity, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, ca stl 17,5+ mm, vikt 22,0 g, etui.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 4, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,18 ct, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 4, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 10,8 g, etui.
OLE LYNGGAARD, alliansring, Celebration, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl ca 17,5 mm, vikt 8,1 g.
OLE LYNGGAARD, alliansring, Celebration, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, vikt 7,9 g, stl ca 17,5 mm, vikt 8,0 g, etui.
GEORG JENSEN, stelt collier och hänge, nr 169 och nr 304, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, stl 15,5x13,5 cm, hängets höjd 7,0 cm, vikt 38,9 och 13,9 g.
GEORG JENSEN, armring, nr 207, sterlingsilver, rutilkvarts, design Torun Bülow- Hübe, stl 6,2x4,8 cm, vikt 47,0 g.
ATELIER BORGILA, ring, sterlingsilver, signerad, design Rickard Waterval, Stockholm 1976, stl 15,25 mm, vikt 16,5 g.
ROLAND LANTZ, armring, sterlingsilver, ametister, Stockholm 1964, öppningsbar, stl 6,0x5,0 cm, vikt 72,9 g. (d)
LAPPONIA, collier, Helios, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1991, längd 42 cm, vikt 27,3 g.
LAPPONIA, örhängen, The Touch, 18K guld/platina, design Björn Weckström, vikt 2,5 g, stift.
KNUD V. ANDERSEN, armring, sterlingsilver, Danmark, 1970-tal, öppningsbar, 6,0x5,0 cm, vikt 63,6 g.
STELT COLLIER, sterlingsilver, rosenkvarts, NE From, Danmark, stl 12x12 cm, vikt 43,3 g.
ARMRING, sterlingsilver, rosenkvarts, NE From, Danmark, stl 5,5x4,5 cm, vikt 43,9 g.
ROLAND LANTZ, stelt collier, sterlingsilver, Stockholm 1970, stl 13x11,5 cm, vikt 63,6 g. (d)