Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
Smycken Armband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 112 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 4,9 g.
Smycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 navettslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
Smycken Hänge med kedja
BVLGARI, hänge med läderrem, 18K guld/stål, pärlemor, onyx, längd 39 cm, vikt 31,6 g, fordral, originaletui.
Smycken Ring
GEORG JENSEN, ring, 18K trefärgat guld, Fusion, 3 delar, design Nina Koppel, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca TW/VS, stl 18,25 mm (55), vikt 15,9 g, originaletui.
Smycken Hänge
GERT THYSELL, hänge, silver, ametist, Gussi, Malmö 1969, längd 56 mm, bredd 50 mm vikt 13,8 g, sprickor på ametisten.
Smycken Ring
GERT THYSELL, ring, silver, ametist, Gussi, Malmö 1968, stl 16,25 mm, vikt 7,5 g mindre sprickor på ametisten.
Smycken Armring
GERT THYSELL, armring, silver, ametist, öppningsbar, Gussi, Malmö 1968, mått 63x57 mm, vikt 26,7 g, sprickor på ametisten.
Smycken Armband
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, keramiska kulor ca 10 mm, 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, längd 19,5 cm, vikt 50,0 g, bucklor på låset.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, triangelslipad diamant 1,18 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA report 16844621, briljantslipade gula diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, en av de små gula diamanterna är skadad och några har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(L)/SI1, 35 briljantslipade svarta diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, en svart diamant trasig och flera med nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 576 briljantslipade diamanter ca 8,50 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, vikt 10,1 g, stift, flera diamanter med nagg.
Smycken Ring
3 ST RINGAR, 18K guld, varav en svartrodinerad, rubiner ca 0,76 ctv, rosa och orangea safirer ca 1,51 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/P1, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
Smycken Ring
RINGAR, 3 st, 18K guld/roséguld/vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,1 g, några diamanter har nagg.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, onyxkulor ca 10,5 mm, svarta briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 28,6 g.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 250 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-W/SI-P, diameter 35 mm, vikt 15,3 g, creoler.
Smycken Enstensring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, River(D)/P1, dossier GIA 7221631666, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv ca LBR-LY/SI2, stift, vikt 0,8 g, snurrebussar med gummi.