Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
BERND JANUSCH, collier, sterlingsilver/18K guld, signerad, Stockholm 1996, diameter ca 13,3 cm, vikt 75,9 g. (d)
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld, 10,2 mm, kedja,18K vitguld, längd 50 cm, vikt 9,2 g totalt.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K vitguld, rubiner, stl NK 56, vikt 17,9 g, originaletui.
ALTON, hänge, sterling silver, bergkristall, Theresia, Falköping 1970, längd 4,5 cm, vikt 7,3 g.
COLLIER, sterling silver, bergkristall, Jörn, Kaplans 1975, öppet, flex, vikt 43,6 g.
BVLGARI, armband, Tondo Heart Bracelet, 18K guld/stål, svart tygband, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W(H)/SI, Magnus G:son Liedholm, Skanör 1984, stl 17 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TW/VVS, 8 vita briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS, 4 bruna diamanter ca 0,12 ctv, ca VS, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, stämplad Classic.
CHIMENTO, armband, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant 0,02 ct, vändbart, längd 18,5 cm, vikt 22,6 g, etui och kartong.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, modell nr 89, Danmark efter 1945, mått 5,5x3 cm, vikt 14,3 g.
RING, 18K vitguld, 74 prinsess ca 3,00 ct, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 22,1 g, gravyr, svaga fattningar, ca 10 skadade diamanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F)/VS, vikt 1,6 g, stift, ena diamanten med litet nagg i ena hörnet.
RING, 18K guld/rosé/vitguld, 38 briljanter ca 0,35 ct ca W-CR(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
LAPPONIA, collier, Minthe, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 2002, längd 41 cm, vikt 12,3 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, nr 64, innermått 6,3x5,5 cm, vikt 50,1 g, öppen modell.
GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 44a, sterlingsilver, Danmark efter 1945, vikt 22,0 g.
OLE LYNGGAARD, armband, silke, berlock, Sweet Drops, sterlingsilver, onyx, briljantslipad diamant ca 0,01 ct. längd 40 cm, vikt 11,5 g.