Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
HELALLIANSRING, 18K guld, 61 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,6 g, hack i ringskenan.
BVLGARI, hänge, 18K vitguld, B.zero1, 3-band, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS, vikt 7,3 g.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,91 ct, TW(F)/SI1, GIA 1179249928 inskription på rondisten,12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g
CARTIER, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, originaletui.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Amor vincit omnia, signerat, längd 17,5 cm, vikt 13,2 g, originalask.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K roséguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, design Nina Koppel, stl 57, vikt 5,9 g.
ENGELBERT, RING, 18K guld/vitguld, 21 briljanter ca 0,25 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 10,0 g.
LAPPONIA, manschettknappar, sterlingsilver, Finland, mått 17,9 x 17 mm, vikt 19,0 g.
LAPPONIA, manschettknappar, sterlingsilver, mått 17,8 x 17 mm, vikt 19,4 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, signerade, Lund 1963, vikt 3,6 g, skruvmekanism, båda bergkristaller med nagg i hörnen. (d)
ENGELBERT, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 12,2 g, gravyr.
CARTIER, ring, 18K guld, Love, Refnr FW7218, stl 62 (19,75 mm), vikt 5,1 g, etui, certifikat, slitage.
ENGELBERT, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/VS, Stockholm 1999, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, graverad.
HELALLIANSRING, 18K guld, 43 briljanter ca 0,52 ctv ca TW-W/SI-P, stl 16,75 mm vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, ametist ca 3,37 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.