Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
OLE LYNGGAARD, kedja, 4 radig, oxiderat sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 31,2 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, kedja, 5- radig, oxiderat silver, blommor, hjärta, fjäril, längd 42 cm, vikt 19,1 g.
GEORG JENSEN, ringar, Fusion, sterlingsilver, design Nina Koppel, Danmark, stl 18,5 mm, vikt 8,4 g, originalask.
BERNARD MELDAHL, armband, sterlingsilver, svart emalj, Norge 1940-tal, längd 17,5 cm, vikt 28,7 g, repor på emaljen.
ALTON, stelt collier, sterlingsilver, design KE Palmberg, Falköping 1974, stl 12 x 11,5 cm, vikt 74,6 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, längd 42 cm, vikt 4,7 g.