Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
ARMBAND, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 17,8 g.
SKALDJURSBESTICK, 12 st, sterlingsilver, C G Halbberg, Stockholm 1950/60-tal, längd 18,5 cm, vikt 448,5 g.
W A BOLIN, bestickservis, 12 delar, silver, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 dessertskedar, Stockholm, 1950/60-tal, vikt 657,5 g, skedar med gravyr.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, blå emalj, 7 ametister, 2 smaragder, kalcedon, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 5 cm, vikt 13,1 g, 1 kalcedon skadad. *
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(K)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen med litet nagg på kulett, en sidosten trasig, två sidostenar med nagg, en sidosten med stor inverterad natural på kronan.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 24,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/VS-SI, längd 43 cm, vikt 51 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, verdelit turmalin ca 3,50 ct, cert IGI F4J85635, 16 briljanter ca 0,90 ctv, ca R-TW/VS (2 små nagg), stl 17,25 mm, vikt 7,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K guld, opal 9,2 x 7,1 mm med blått & grönt färgspel, 9 rödbruna koraller, längd 17,5 cm, vikt 16,0 g.
RING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 1,00 ct ca TW(G)/VS-SI, Lawepe Guldsmedsatelje Georg Pere, Stockholm 1957, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, akvamarin ca 3,37 ct, diamater ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/SI 2 safirer, längd 44 cm, vikt 6 g.
RING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g.
PÄRLCOLLIER, 31 odlade Tahitipärlor ca 13,2-14,7 mm, lås i 18K vitguld, längd 44,5 cm, vikt 107,8 g, pärlor med små ytfel.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 droppslipade ametister ca 13,95 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, vikt 12,7 g, stift.
SOCKERSKÅL/SKRIN, silver, gustaviansk stil, på 4 tassar, J.G Kihlberg, Nyköping 1905, höjd 11 cm, längd 13 cm,vikt 498,4 g, saknar nyckel.