321 - 340 av 356
1...161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, filigranarbete, ca 18 x 34 mm, vikt 9,7 g.

3 700 kr

Utrop: 4 100 kr

DIAMANT, 0,42 ct, briljantslipad, Ca(M)/VS1, GIA dossier 6302153466.

Utrop: 3 200 kr

DIAMANT, 0,33 ct, briljantslipad, ca Cr(J)/VS2, IGI report 375953295.

Utrop: 3 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 17,8 g.

Utrop: 6 100 kr

SKALDJURSBESTICK, 12 st, sterlingsilver, C G Halbberg, Stockholm 1950/60-tal, längd 18,5 cm, vikt 448,5 g.

Utrop: 4 600 kr

W A BOLIN, bestickservis, 12 delar, silver, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 dessertskedar, Stockholm, 1950/60-tal, vikt 657,5 g, skedar med gravyr.

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, blå emalj, 7 ametister, 2 smaragder, kalcedon, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 5 cm, vikt 13,1 g, 1 kalcedon skadad. *

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(K)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen med litet nagg på kulett, en sidosten trasig, två sidostenar med nagg, en sidosten med stor inverterad natural på kronan.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 24,2 g.

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/VS-SI, längd 43 cm, vikt 51 g.

Utrop: 21 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, verdelit turmalin ca 3,50 ct, cert IGI F4J85635, 16 briljanter ca 0,90 ctv, ca R-TW/VS (2 små nagg), stl 17,25 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 16 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K guld, opal 9,2 x 7,1 mm med blått & grönt färgspel, 9 rödbruna koraller, längd 17,5 cm, vikt 16,0 g.

Utrop: 9 800 kr

RING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 1,00 ct ca TW(G)/VS-SI, Lawepe Guldsmedsatelje Georg Pere, Stockholm 1957, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, akvamarin ca 3,37 ct, diamater ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/SI 2 safirer, längd 44 cm, vikt 6 g.

Utrop: 15 400 kr

RING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, 31 odlade Tahitipärlor ca 13,2-14,7 mm, lås i 18K vitguld, längd 44,5 cm, vikt 107,8 g, pärlor med små ytfel.

23 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 droppslipade ametister ca 13,95 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, vikt 12,7 g, stift.

Utrop: 9 900 kr

SOCKERSKÅL/SKRIN, silver, gustaviansk stil, på 4 tassar, J.G Kihlberg, Nyköping 1905, höjd 11 cm, längd 13 cm,vikt 498,4 g, saknar nyckel.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 15,5-16 mm, 46 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/VS, vikt 16,1 g, stift.

Utrop: 28 000 kr