241 - 260 av 356
1...121314...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, Schalins, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 3 300 kr

W.A. BOLIN, alliansring, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, en diamant med nagg.

Utrop: 7 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, doserad, 22 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 18 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g, graverad.

Utrop: 6 200 kr

DAVID ANDERSEN, kryddset, 5 delar, silver, glas, 2 saltkar, senapskar, pepparkar, vinegretteflaska, Norge, svenska imortstämplar, 1900-talets början, originaletui, senap och saltskedar saknas, glasinsats till saltkar saknas, glasinsats till saltkar och senapskar troligen ej original.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, creoler, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa(H-L)/ VS, höjd 3,4 cm, vikt 33,5 g, clips, behöver omrodinieras.

9 000 kr

Utrop: 10 800 kr

COLLIER, 14K guld, lapis lazuli, odlade pärlor, briljantslipade diamanter, smaragder, längd ca 70 cm, vikt 124,3 g.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Ca/P1, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 3 900 kr

Ring, 18K vitguld, onyx, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, 6 rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

2 900 kr

Utrop: 2 400 kr

STIGBERT, 18K vitguld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1983, stl 16 mm, vikt 7,8 g, nagg.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa(L)/SI1, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, diamanten med natural på rondisten, rodieringen har släppt delvis på skenan, mittstenens fattning behöver renoveras.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 9,0 g.

Utrop: 8 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, Trege, Göteborg 1975, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, fattning i silver, rosenslipade diamanter, 1800-tal, omgjorda senare, skruvlås, vikt 6,5 g, nedre delen är avtagbar.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, druvklasar, Bertil Carlssons guldsmide, Stockholm1972, höjd 4 cm, krokar med stopp.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld, korall, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g, storleksändrad med innerskena.

Utrop: 4 600 kr

BROSCH, 18K guld, 2 grå krysoberyller (kattöga), antik- och rosenslipade diamanter, 2 rubiner, bredd 5 cm, vikt 8,5 g, några diamanter skadade.

Utrop: 9 900 kr

HÄNGE, 14K guld, barock flodpärla, äldre åttkantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, W-Cr/SI-P, höjd 7 cm, vikt 4,9 g, några diamanter skadade.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, 33 briljanter ca 1,30 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, nagg, gravyr, svaga fattningar.

Utrop: 6 200 kr

BROSCH, 18K vitguld, cabochonslipad opal ca 8,50 ct, 16 briljant- och åttkantslipade diamanter diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, Märkesfirman Stibe, Uppsala 1966, stl 36 x 28 mm, vikt 9,2 g, opalen rör sig i fattningen.

Utrop: 7 700 kr