Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, Schalins, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
W.A. BOLIN, alliansring, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, en diamant med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, doserad, 22 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g, graverad.
DAVID ANDERSEN, kryddset, 5 delar, silver, glas, 2 saltkar, senapskar, pepparkar, vinegretteflaska, Norge, svenska imortstämplar, 1900-talets början, originaletui, senap och saltskedar saknas, glasinsats till saltkar saknas, glasinsats till saltkar och senapskar troligen ej original.
ÖRHÄNGEN, 1 par, creoler, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa(H-L)/ VS, höjd 3,4 cm, vikt 33,5 g, clips, behöver omrodinieras.
COLLIER, 14K guld, lapis lazuli, odlade pärlor, briljantslipade diamanter, smaragder, längd ca 70 cm, vikt 124,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Ca/P1, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
Ring, 18K vitguld, onyx, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, 6 rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
STIGBERT, 18K vitguld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1983, stl 16 mm, vikt 7,8 g, nagg.
ENSTENSRING, 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa(L)/SI1, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, diamanten med natural på rondisten, rodieringen har släppt delvis på skenan, mittstenens fattning behöver renoveras.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 9,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, Trege, Göteborg 1975, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fattning i silver, rosenslipade diamanter, 1800-tal, omgjorda senare, skruvlås, vikt 6,5 g, nedre delen är avtagbar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, druvklasar, Bertil Carlssons guldsmide, Stockholm1972, höjd 4 cm, krokar med stopp.
BROSCH, 18K guld, 2 grå krysoberyller (kattöga), antik- och rosenslipade diamanter, 2 rubiner, bredd 5 cm, vikt 8,5 g, några diamanter skadade.
HÄNGE, 14K guld, barock flodpärla, äldre åttkantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, W-Cr/SI-P, höjd 7 cm, vikt 4,9 g, några diamanter skadade.
RING, 18K guld, 33 briljanter ca 1,30 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, nagg, gravyr, svaga fattningar.