Avslutad | Klockor – Lördag 5 oktober 2019
OMEGA, Seamaster, Cal 591, Serie nr. 17641409, Ref nr. CK 14704, Boett nr. 14704 4 SC (C.B), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1960.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 1342, Serie nr. 43655535, Ref nr. CD 196.4008, Boett nr. 1182 / 196.4008, herrur, 35,5 mm, guld på stål, quartz, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1979.
OMEGA, herrur, 30,5 mm, Cal R17.8 S.C (OXG), Serie nr. 9728980, Boett nr. 10408680, stål, manuell, plexiglas, målade visare, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1944.
JAEGER-LECOULTRE, Club, Cal AS 1900/01, Serie nr. 1150562, Boett nr. 200501, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 613, Serie nr. 28167171, Ref nr. CD 136.0020, Boett nr. 136.020 SP (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), datum, ca 1969.
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 12-4-P-6, Serie nr. 3633689, Boett nr. 8554597, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1947, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 178240, Serie nr. D893864, Cal 2235, Verk nr. A 1902661, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72160-OP4, ca 2006.
CERTINA, DS-2, Precidrive, "Tachymeter", Ref nr. C024.447.11.081.00, Serie nr. 15BC0255423, Boett nr. C024447 A, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C024447 A STP-BC, cert, juli 2019, box, ytterkartong.
CERTINA, blue ribbon, Cal 25-651 M, Boett nr. 913.3416.40, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1976, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC ORC (Ocean Race Chronograph), Serie nr. 2659, herrur, 40 mm, digital, stål/titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, november 2016, träbox, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Richeville, Cal 2280, Serie nr. 4695, Ref nr. 27500.0.11.1151, Boett nr. 2750, kronograf, herrur, 35,5 x 37 (45,5) mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne, ca 1997, box (skadad), ytterkartong.
BREITLING, Callisto, Serie nr. 3935, Ref nr. 80510, midsize, 34,5 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad glasring (hack/repor), läderband, ca 1990.
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 204818 / 1613 / CC294863, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas (skadat), läderband, viklås, ca 1990.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Gyromatic, Cal 47 UG 771 (GXM), Boett nr. 6917-0881, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, buckla boett, läderband, ca 1950.
ROLEX, Genève, Cellini, Ref nr. 3830, Serie nr. 2441910, Cal 1600, Boett nr. 3830, herrur, 30 x 29 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i stål, ca 1970.
Klockor Nomos
NOMOS, Glashütte, Tangente, Cal Beta, Verk nr. 16586, Boett nr. 5445, herrur, 38 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, juni 2015, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300m), Chronometer, Ref nr. 116610LN, Serie nr. 9C56Z832, Cal 3135, Verk nr. 3 3485288, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-H5A/RS, cert, juni 2011.
OMEGA, Constellation Chronometer, Cal 1343, Serie nr. 42574434, Ref nr. CD 198.0112, Boett nr. 198.0112, herrur, 32 x 38 mm, guld på stål, quartz, safirglas (nagg/repor), datum, skadad urtavla, textilband, ca 1979.
BREITLING, Chrono Colt, "Tachymetre", Cal 73, Verk nr. 1404418, Serie nr. 1113302, Ref nr. A73380, Boett nr. 0708 B5, kronograf, herrur, 41,1 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, OBS: utbytesverk, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W0208/811 A, cert (ej komplett), ca 2008, box (ej komplett), ytterkartong.