Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
BROSCH, förgyllt silver, vita stenar, antik, Sverige 1913, diameter 43 cm, vikt 17,7 g.
ÖRHÄNGE, udda, 18K guld, 18 briljantslipad diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, diameter 14 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGE, udda, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 12,5 mm, vikt 1,2 g.
RING, platina/18K guld, 5 briljantslipade diamaner ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g
RING, 18K rodierat guld, 3 navettslipade rubiner ca 0,50 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, gravyr Jag älskar dig Kjell 1/12 -82, 3 skadade diamanter.
COLLIER, Onyx, odlade sötvattenspärlor, fasetterat glas, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 59 cm.
COLLIER, kulor av Serpentine, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 64 cm.
COLLIER, färgad Howlite, fasetterad rökkvarts, lås och hänge i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
RING, 18K rodinerat guld, 3 briljantslipaed diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,26 ct, TW(G)/SI, små nagg runt rondisten, brännmärken på paviljongen.
COLLIER, silver, parfymflaska i form av ett hjärta, Birmingham 1988, längd 60 cm, vikt 24,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 2,5 - 6 mm, lås i 18K vitguld, längd 47 cm, pärlavkortare.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, knutet, magnetlås i vitmetall, längd 55 cm.