Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 14,25 mm, vikt 1,9 g, en diamant skadad, en diamant med skadad kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,4 g, stenen något lös i sin fattning.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct ca W/VS, mindre skada på stenen, vikt 1,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 5,0-8,3 mm, lås i 18K guld, längd 50 cm, vikt 23,8 g.
RINGAR, 3 st, 18K guld, rosa och blå safirer, rubiner, 27 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr(J)/SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g, några stenar med nagg och slitage.
BROSCH, fjäril, silver, emalj, Alois Ritter, Stockholm 1921, vikt 10,4 g, emaljskada.
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, design Gertrud Engel, Stockholm 1954, stl 6,5 x 4,5 cm, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade boutonformade south sea pärlor ca 10-12 mm, vita briolettslipade safirer, vikt 6,3 g, krok.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, trumlad färgad Howlite, kedjans längd 46 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, släta, kvadrater 15 x 15 mm, vikt 12,5 g.
ENSTENSHÄNGE, 14K vitguld, behandlad blå briljantslipad diamant ca 0,46 ct, SI2-P1, vikt 1,0 g, natural på rondisten.
BROSCH, 14K guld, rosenslipad diamant, orinetaliska pärlor, en imiation, antik, diameter 3,7 cm, vikt 12,4 g, emaljskador, diamnat med skada.