Avslutad | Aficionado – Torsdag 10 oktober 2019
FRUKTKNIV, silver, mönstrad pärlemor, engelska stämplar, totallängd 12,5 cm, vikt 18g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 st 2 Kr 1892 ca 1 (flagad), 1910 ca 1?/1 (med förskjutet myntmästarmärke), 1913 ca 1, 1924 ca 1+, 1 st 1 Kr 1926 ca 1+, 1 st 10 Öre 1874 ca 1/1+, total vikt 68,5 g.
Mynt Utländska mynt
6 MYNT, silver / koppar, Norge, 1 st 1 Kr 1895, 2 st 25 Öre 1876-1899, 2 st 10 Öre 1892-1903, 1 st 5 Öre 1902, kvalité ca 1?-1, total vikt 20,0 g.
Mynt Sedel
PÄRM MED SEDLAR, 11 st från Sverige, 40 st från främst Tyskland, blandad kvalité där de svenska är bättre än de övriga.
Mynt Svenska mynt
MYNT I PÄRM, koppar / Järn, svenska ett, två och femöringar, totalt ca 435 mynt, blandad kvalité.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1642, Kristina, kvalité ca 1, dubbelpräglad, diameter 45 mm, vikt 28,5 g, vriden stampställning.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, guld / silver / metall, 11 miniatyrer från olika länder bl.a. Peter Frederick Louis hus och meritorden från Oldenburg som slutade delas ut efter första världskriget, emalj, skador, vikt 26,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1/2 Skilling, 1809 med åtsida B, Gustaf IV Adolf, kvalité ca 1?/1, 30 mm, 14,8 g.
SOLGLASÖGON, RAY-BAN, Clubmaster, W0366, RB3016, 51 00, bruna bågar, svarta glas, etui.
VÄSKA, LOUIS VUITTON, Keepall 60, monogram canvas, 60x30x25cm, adresstagg, vintage, från 1983.
Visa varaMynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Gulden, 1875, Holland, kvalité ca 1+, diameter 22 mm, vikt 6,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Rubel, 1911, Ryssland, kvalité ca 1+, diameter 22 mm, vikt 8,6 g.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, 21,6K guld, 5 Rubel, 1852-1861, Ryssland, kval. ca 1+ - 01, mindre repor förekommer, total vikt 13,0 g.