Avslutad | Klockor – Lördag 6 juli 2019
ZENITH, frackur, 44 mm, Cal 177-T, Serie nr. 06534940, Boett nr. 551513, stål, ankargång, ca 1955.
Klockor A. Lange & Söhne
A.LANGE & SÖHNE, Glashütte I/SA, "Deutsche Uhrenfabrikation", fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 98549, Boett nr. 98549, 14K guld, ankargång, renoverad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1920, läderpåse, etui (Emil Stümpel, jnb.W.Bresemann Uhrmacher).
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Cal 7001, Boett nr. 7810.7001 / 222, damur, 40,5 x 35 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1980.
OMEGA, herrur, 30,5 mm, Cal 26.5 SOB T2, Serie nr. 9100394, Boett nr. 9816716, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1941.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, Cal 503, Boett nr. 42966, herrur, 21,5 x 29 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, urverk signerat Hafis, formverk, fasta bandstift, läderband, ca 1945.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 49010135, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, logo på urtavlan, gravyr, ca 1987, metallänk ej original.
HERRUR, "O.Rydén, Malmö", 21,5 x 29 (36) mm, Boett nr. 396130, stål, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, fast bandstift, läderband, ca 1935.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, herrur, 34,5 mm, Cal 03 BF 614, Boett nr. 67980189, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, böjda bandhorn, bucklor boett, läderband, ca 1955.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, "Incablock", herrur, 34,5 mm, Boett nr. 16260, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare (utbytt/skadad), renoverad/utbytt urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1960, box.
BREITLING, Chronomat, Cal Valjoux 7750, Serie nr. 34458, Ref nr. 81.950, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, OBS: krona saknas (se fördjupad information), Rouleauxlänk (stål/guld, skadad, se extra bilder), ca 1988.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 179160, Serie nr. Z061743, Cal 2235, Verk nr. A 1957286, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72130-OP12, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 90, Boett nr. 12548 / 14286 / 590005, unisex, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990.
Klockor Hublot
HUBLOT, Geneve, Big Bang, Cal ETA 7750, Serie nr. 681426, Ref nr. 301.SX.130.RX, Boett nr. 301-W, kronograf, herrur, 44 mm, stål/kevlar, automatisk, safirglas, datum, delvis renoverad urtavla, glasbaksida, buckla boett, integrerat gummiband (sprickor), viklås i stål, cert, november 2007, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 12 x 23,5 (34) mm, Serie nr. 0064728, Boett nr. 3900L, stål, quartz, safirglas, originallänk, ca 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 7007596, Cal 2030, Verk nr. 810523, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (servicebehov), Jubileelänk (skadad, se fördjupad info), viklås, Ref nr. 62523-D14-G2/468 J, ca 1982.
Klockor Bell & Ross
BELL & ROSS, BR 126 Vintage, Cal ETA 2894-2, Serie nr. 18009, Ref nr. BRG126-BL-ST/SCR/2, Boett nr. BR 126-94-SP, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, juli 2014, box (skadad), ytterkartong.
OPERA, damur, 10 x 23 (46) mm, platina, manuell, plexiglas, diamanter på boett (ca 0,24 ctv), skadad urtavla, formverk, defekt, integrerat tygband med lås i vitmetall, ca 1930.
Klockor Eterna
ETERNA, 1935, Ref nr. 8290.4140, Boett nr. 8290.41, kronograf, herrur. 29 x 37,5 (43,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, cert, december 2001, box.
DUGENA, ”Tachymeter”, kronograf, herrur, 37 mm, Cal Valjoux 7733, Boett nr. 526071 / 278 / 73345 / 185449, doublé (16K goldplated), manuell, plexiglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, boett signerad Heuer-Leonidas SA, läderband, ca 1975.