Avslutad | Klockor – Lördag 6 juli 2019
HEUER, Carrera, "Tachy", "Success - Ronnie Peterson from Jack.W.Heuer", "Sweden Only", Cal 11, Serie nr. RQM4537, Boett nr. CBH2210, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gravyr, originallänk, viklås, Ref nr. BA0674, cert, november 2017, box, ytterkartong. Limiterad till 40 exemplar, producerad endast till den svenska marknaden.
JAEGER-LECOULTRE, Master Compressor Memovox, Cal 918, Verk nr. 3241364, Serie nr. 3676, Ref nr. 170.81.70, Boett nr. 146.8.97/1, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, vridbar innerring, originallänk, viklås, tillverkad augusti 2003, box, ytterkartong.
BREITLING, Chrono-Matic, Chronometre, Cal 41 LC (ETA 2892A2), Verk nr. 2107332, Serie nr. 2107332, Ref nr. A4136012, Boett nr. 2707 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, räknesticka, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. S1407/433A, cert, mars 2010, box (skadad), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, Ref nr. 16613 T, Serie nr. F265934, Cal 3135, Verk nr. 3 0119818, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Fliplocklänk, viklås (skadat, se bild), Ref nr. 93253-AD11, ca 2003.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. F620918, Cal 3135, Verk nr. 3 0418174, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-CL5/555 B, ca 2004.
TAG HEUER, Carrera, Cal 1887, Serie nr. EBV4933, Ref nr. CAR2110.BA0720, Boett nr. CAR2110-1, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA043-Y-X5/3156, cert, april 2012, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", Cal 16 (ETA7750), Serie nr. EKR4774, Ref nr. CV2014.BA0794, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA043-XX5/3101 X, cert, november 2011, box, ytterkartong.
Klockor Nomos
NOMOS, Glashütte, Zurich Wolrd Time, "Midnight Blue", Cal DUW 5201, Verk nr. 1329, Ref nr. 807, Boett nr. 2632, herrur, 39,9 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, 24-timmarsvisning, världstider, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, februari 2017, box, ytterkartong.
Klockor Nomos
NOMOS, Glashütte, Orion 38, Cal a (Alpha), Verk nr. 133387, Ref nr. 387, Boett nr. 5420, herrur, 38 mm, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, november 2015, box, tygpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79163, Serie nr. K143134, Cal 2235, Verk nr. 0533704, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78243-DE7/490 B, servad februari 2019, cert (ej daterat), ca 2001, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. W906288, Cal 2135, Verk nr. 3177942, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, skadad urtavla/visare, defekt (slitet rotorlager), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523-D-18-V3/468B, cert, november 1996, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 68273, Serie nr. 8985708, Cal 2135, Verk nr. 313497, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, defekt (behov av service), skadad boett (OBS: se fördjupad information och extra bild), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523HD18-J5/487 B, cert, november 1985.
ROLEX, Geneve, Cellini, Ref nr. 5109, Serie nr. W017194, Cal 1602, Boett nr. 5109 / 388 64, damur, 26 mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1995.
BREITLING, Colt (500M/1650FT), Chronometre, Serie nr. 389857, Ref nr. A74350, Boett nr. 3401 B5, herrur, 38 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, buckla boett (se bild), gummiband, originalspänne, ca 2001, serviceetui.
BREITLING, Colt Automatic (500M/1650FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1232111, Serie nr. 1232111, Ref nr. A1738011/4599, Boett nr. 1709 B5, herrur, 41,10 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband (Diver Pro), originalspänne, cert, september 2010, box (skadad), ytterkartong.
BREITLING, SuperOcean Steelfish (2000 M/6600 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 925185, Serie nr. 925185, Ref nr. A17390, Boett nr. 4305 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, Professionallänk, viklås, Ref nr. S3705/894A, ca 2005.
BREITLING, Colt Oceane (500M/1650FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 961621, Serie nr. 961621, Ref nr. A77380, Boett nr. 1206 B5, damur, 33,2 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S4305/813A, ca 2006.
TAG HEUER, Link Professional (200 Meters), "Tachymeter", Serie nr. UJ9584, Ref nr. CT1111.BA0550, Boett nr. CT1111, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0550-0-M0-B2, cert (ej komplett), ca juli 2002, box (ej komplett), ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Day-Date, Cal 5, Serie nr. RZZ1885, Ref nr. WAR201E.BA0723, Boett nr. WAR201E, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-G1, ca 2017.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Star, Meisterstück, Reserve de Marche, Cal 4810 901 (ETA 7001), Serie nr. PL 55887, Boett nr. 7022, herrur, 36 mm, stål, manuell, safirglas (repor), skadad urtavla, liten sekundvisare, gångreservsindikator, läderband, originalspänne, ca 1999. Limiterad och numrerad (Nr. 1558/1924).