Avslutad | Klockor – Lördag 8 juni 2019
OMEGA, Constellation, "My Choice", Cal 1456, Serie nr. 58461725, PIC nr. 1371.71.00, Ref nr. DG 795.1241, Boett nr. 795.1241, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla, integrerad originallänk (central bar), viklås, Ref nr. 6562/874, ca 2003.
OMEGA, Genève, Dynamic I (-T Swiss Made T-), Cal 601, Serie nr. 29895206, Ref nr. ST 135.0033, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41 x 36,5 (42) mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla/visare, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1153/138, ca 1969.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 171202, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), manuell, mineralglas, skadad urtavla ("Spider Dial"), läderband, ca 1980.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 189067, Serie nr. 189067, Ref nr. F65362, herrur, 40 mm, analog/digital, titan/doublé, quartz, safirglas, utbytta visare, Aerospacelänk (bicolour), viklås, Ref nr. 58053, ca 2000, box, ytterkartong.
ZENITH, damur, 27 mm, Cal 14.6, Boett nr. 30.2760.146, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
OMEGA, Seamaster, De Ville (T Swiss Made T), Cal 601, Serie nr. 25065575, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1967, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 3841997, 14K guld, ankargång, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1905, etui (J.A Molin, Ur & Optisk Affär Eskilstuna).
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Dive Master (500 METERS), Serie nr. 100764967, Ref nr. V241421, kronograf, herrur, 43 mm, svart stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, juni 2015, box, ytterkartong.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Aviator GMT Pilot (100M-330ft), "Cricket", Cal V-10, Ref nr. 100108.332LDLC, No 016/250, herrur, 42 mm, stål/DLC, manuell, safirglas, alarm, världstider, läderband, originalspänne, ca 2015, box, ytterkartong.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono Aluminium, Cal 220 MBBB, Verk nr. 126672, Serie nr. L 38488, Ref nr. AL 38 TA, herrur, 38 mm, aluminium/gummi, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne i aluminium, cert, oktober 2000, box.
OMEGA, Seamaster, s.k. "Transformed Ranchero", Cal 284, Serie nr. 16946762, Ref nr. CK 2990, Boett nr. 2996 1 SC , herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, ca 1958, metallänk ej original.
LONGINES, ´15 ´25 ´30, "Reproduktioner av 3 st. modeller från 1915/1925/1930", herrur, 39,5/35,5/32,5 mm, stål, automatisk/manuell, safirglas/plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, tillverkad 1999, cert, april 2009, träbox, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr.0317/1000). Se fördjupad information.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38633959, Ref nr. MD 136.0102, Boett nr. 136.0102 (LL), herrur, 36 mm doublé (20 micron, skadad), manuell, plexiglas, datum, ca 1974, metallänk ej original.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, (T Swiss Made T), herrur, 34,5 mm, Cal 8541, Serie nr. 1907493, Boett nr. 1835599 / 810A, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1969, box.
LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av "Hour Angle Watch", Cal L876.2 (L878.4), Serie nr. 56616701, Ref nr. 876.5238.4.011, Boett nr. 876.5238, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, förlängningsband, ca 1987, flygplan i trä, box (skadad) Limiterad och numrerad (Nr. 527/1000).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. R675428, Cal 3035, Verk nr. 1957568, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla (Luminova), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-AB11/558 B, ca 1988, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, Fliegerchronograph, Cal 630/1, Serie nr. 3029577, Ref nr. 3741, Boett nr. 2831069, kronograf, herrur, 36,5 mm, stål, Meca-quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, originalspänne till läderband, cert, oktober 2005, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, BC4 Chronograph, Cal 674 (ETA 7750), Serie nr. 29-11963, Ref nr. 01 674 7633 4794-07 5 24 58BFC, Boett nr. 7633-47, kronograf, herrur, 45 mm, svart stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. 07 33 20 47/D12, cert, februari 2014, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Serie nr. 35891469, Ref nr. L5.502.4.79.6, Boett nr. L5.502.4, damur, 22,5 x 27 (33,5) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600075172/PD, cert, mars 2012, box, ytterkartong.