Avslutad | Klockor – Lördag 8 juni 2019
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos, Cal ML143 (Sellita SW220-1), Ref nr. PT6158-SS001-43E, Boett nr. AT 91100 / PT 6158, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2016.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos S (200m/660ft), Cal ML157 (ETA 7753), Ref nr. PT6018-SS002-330, Boett nr. AU-33932 / PT 6018, kronograf (defekt), herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, originallänk, viklås, ca 2016.
TAG HEUER, Formula 1, Professional (200 METERS), Serie nr. FD6772, Ref nr. WAC1214.BA0852 Boett nr. WAC1214-0, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, briljantkrans (120 st. ca W/SI, ca 0,75 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. BA0852, cert, december 2007.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Oysterdate, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 79974, Ref nr. 74001, Boett nr. 74000, herrur, 34 mm, doublé (20 micron, skadad), automatisk, plexiglas, datum, originallänk (doublé, skadad), viklås, Ref nr. 78351/457, ca 1984.
BREITLING, Super Avenger, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2560787, Serie nr. 2560787, Ref nr. A1337011/C792, Boett nr. 3709 B5, kronograf, herrur, 48,4 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W0309/135A, cert, juli 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, s.k. "Claw Lugs", herrur, 33 x 33 (45) mm, Cal 342, Serie nr. 12854610, Ref nr. CK 3903, Boett nr. 3903-6, stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, ca 1951.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic I, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Boett nr. 047/MMVII, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), skadad urtavla, originallänk, viklås, cert, april 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, Chrono Shark (T Swiss Made T), "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 0302, Ref nr. A13051, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, Professionallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. S ca 1992, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
BREITLING, Shark (300M/1000FT), Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 0808, Ref nr. A17605, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, Professionallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. PQ, ca 1994, box (skadad, ej komplett), ytterkartong.
BREITLING, Navitimer 92, "Telemetre", Cal 30 (ETA 2892A2), Serie nr. 4156, Ref nr. A30022, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, vridbar räknesticka, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. 2594/NAVI 92, ca 1992, box (skadad), ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 1 57023, Ref nr. B13048, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1992, box (skadad), ytterkartong.
BREITLING, Chrono SuperOcean (500M/1650FT), Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 708802, Serie nr. 708802, Ref nr. A1334011-B683, Boett nr. 5003 B5, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, Professionallänk, viklås, Ref nr. S4603/878 A, cert, oktober 2004, box, ytterkartong.
BREITLING, SuperOcean (1000M/3300FT), Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 13202, Ref nr. A17040, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, heliumventil, OBS: lyspunkt i raider "12" saknas, Professionallänk I (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 861A, ca 1997, box, ytterkartong.
BREITLING, Navitimer, Spatiographe, Cal 36 (ETA 2892A2), Serie nr. 1158, Ref nr. A36030, kronograf (digital/analog visning), herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, vridbar räknesticka, läderband, originalspänne, ca 1997, box, ytterkartong.
Klockor Hublot
HUBLOT, Classic Fusion, Black Magic, Cal HUB 11 (SW 300-1), Ref nr. 511.CM.1771.RX, Boett nr. 1285327, herrur, 45 mm, svart ceramic/svart PVD på titan, automatisk, safirglas, datum, kolfiberurtavla, glasbaksida, gummiband, viklås i svart PVD behandlat stål, cert (chip), oktober 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 17771268, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937 1, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
OMEGA, Speedmaster, Broad Arrow, Chronometer, "Tachymètre Base 1000", Cal 3303 (A), Verk nr. 78023931, Serie nr. 78023931, PIC nr. 3551.20.00, Ref nr. ST 378.0022, Boett nr. 178.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1620/887, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Sintra DiaStar, Serie nr. 04292851, Boett nr. 538.0434.3, kronograf, herrur, 34,5 x 42 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, skadad boett (se bild), integrerad originallänk (skadad), viklås i titan, Ref nr. 04447, ca 2005, box, ytterkartong.
CERTINA, New Art, Cal 25-66 M, Boett nr. 851.3810.68, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1980.