Avslutad | Klockor – Lördag 8 juni 2019
Klockor Eterna
ETERNA, Chronomètre, fickur, 49,5 mm, savonett, Serie nr. 2574011, Boett nr. 2539497, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1932, etui (Axel Carlson´s, Uraffär).
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Thorup & Bonderup, Cal ETA 955.432, Ref nr. 347, Boett nr. 88024, herrur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk, längd 180 mm, ca 1995.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 481, Serie nr. 16138059, Boett nr. 287489 / 10798, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, formverk, ca 1958.
OMEGA, Seamaster 30, s.k. "Linen Dial", Cal 286, Serie nr. 19537909, Ref nr. JD 135.0003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, doublé (40 micron, skadad), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
OMEGA, damur, 14,5 (47) mm, Cal 640, Serie nr. 20812192, Boett nr. 511159, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), integrerad länk i 18K guld (ej original), längd 176 mm, totalvikt 25,5 gram, ca 1963, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 6723, Serie nr. 3975326, Cal 2030, Verk nr. 41024, Boett nr. 6723, damur, 25 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), renoverad/skadad urtavla, defekt (torra lager), Oysterlänk, viklås (2005), Ref nr. 78240-MA9/590 B, ca 1974.
OMEGA, Genève (T Swiss Made T), Cal 684, Serie nr. 37578964, Ref nr. MD 566.0074, Boett nr. 566.0074, damur, 27 x 27 (33) mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, ca 1973, metallänk ej original, box.
Klockor Oris
ORIS, Classic Date, Cal 633 (ETA 2824-2), Serie nr. 19 55913, Boett nr. 7509, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås (ej original), ca 2000.
BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 140969, Ref nr. B13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare, UTC, Serie nr. 10199 / A 0071, Ref nr. 81500, bicolour, quartz, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, ca 1990, Pilotlänk (skadad, stål), viklås, Ref nr. 92, ca 1997, box (ej tidsenlig).
BOSCO WATCH, kronograf, herrur, 36 mm, Cal Landeron 51, Boett nr. 478005, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, läderband, ca 1960.
OMEGA, Seamaster, "Seahorse medallion case back", Cal 267, Serie nr. 17314529, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-4, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytt urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
Klockor Zodiac
ZODIAK, herrur, 34 mm, Cal 72 B, Boett nr. 725-322 B, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, buckla boett, gravyr, läderband, ca 1976.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 505 (OXG), Serie nr. 15221219, Ref nr. OT 2852, Boett nr. 120909 / 2852 / 2853 S.C, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1956.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 1601, Serie nr. 778800, Cal 1560, Verk nr. D86270, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (balans skadad), bucklor boett, Jubileelänk (Folded ca 1970, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 6251H-2.70/55, tillverkad andra kvartalet 1961.
LONGINES, Conquest, Serie nr. 58010903, Boett nr. 22167968 / 4978 3 / 152, damur, 24 mm, titan/doublé, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron (T Swiss T), Cal 2181, Boett nr. 686, herrur, 33,5 mm, 18K guld, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, bucklor boett, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, damur, 22 x 22,5 (29,5) mm, Cal 620, Serie nr. 21725285, Ref nr. BA 111.0045, Boett nr. 111.045, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, OBS: visare ej centrerade, ca 1964.
ROLEX, Oyster, Precision, Cal 1100, Ref nr. 6525, Serie nr. 352291, damur, 22 mm, stål/vitguld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, tillverkad första kvartalet 1957, metallänk ej original.
Klockor Movado
MOVADO, "Triple Date", herrur, 34 mm, Cal 470, Ref nr. R4820, Boett nr. B474409, 18K guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, liten sekundvisare, läderband, ca 1949.
Klockor Hublot
HUBLOT, Geneve, Big Bang, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 11244, Serie nr. 672683, Boett nr. 341, kronograf, herrur, 41 mm, 18K rosa guld/kevlar, automatisk, safirglas, datum, briljantkrans (114 st. ca TW/VVS, ca 1,22 ctv), OBS: se fördjupad information, glasbaksida, innerboett i titan, integrerat gummiband, viklås i svart PVD/18K rosa guld, cert, maj 2009, box, ytterkartong.