121 - 140 av 260
1...678...13 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 8 juni 2019

Klubbad för

Klockor Eterna

ETERNA, Chronomètre, fickur, 49,5 mm, savonett, Serie nr. 2574011, Boett nr. 2539497, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1932, etui (Axel Carlson´s, Uraffär).

Utrop: 9 900 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, design Thorup & Bonderup, Cal ETA 955.432, Ref nr. 347, Boett nr. 88024, herrur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk, längd 180 mm, ca 1995.

Utrop: 1 600 kr

OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 481, Serie nr. 16138059, Boett nr. 287489 / 10798, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, formverk, ca 1958.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

OMEGA, Seamaster 30, s.k. "Linen Dial", Cal 286, Serie nr. 19537909, Ref nr. JD 135.0003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, doublé (40 micron, skadad), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.

2 400 kr

Utrop: 1 300 kr

OMEGA, damur, 14,5 (47) mm, Cal 640, Serie nr. 20812192, Boett nr. 511159, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), integrerad länk i 18K guld (ej original), längd 176 mm, totalvikt 25,5 gram, ca 1963, box.

Utrop: 7 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 6723, Serie nr. 3975326, Cal 2030, Verk nr. 41024, Boett nr. 6723, damur, 25 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), renoverad/skadad urtavla, defekt (torra lager), Oysterlänk, viklås (2005), Ref nr. 78240-MA9/590 B, ca 1974.

8 300 kr

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, Genève (T Swiss Made T), Cal 684, Serie nr. 37578964, Ref nr. MD 566.0074, Boett nr. 566.0074, damur, 27 x 27 (33) mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, ca 1973, metallänk ej original, box.

Utrop: 1 000 kr

Klockor Oris

ORIS, Classic Date, Cal 633 (ETA 2824-2), Serie nr. 19 55913, Boett nr. 7509, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås (ej original), ca 2000.

2 900 kr

Utrop: 2 700 kr

BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 140969, Ref nr. B13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare, UTC, Serie nr. 10199 / A 0071, Ref nr. 81500, bicolour, quartz, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, ca 1990, Pilotlänk (skadad, stål), viklås, Ref nr. 92, ca 1997, box (ej tidsenlig).

15 200 kr

Utrop: 14 000 kr

BOSCO WATCH, kronograf, herrur, 36 mm, Cal Landeron 51, Boett nr. 478005, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, läderband, ca 1960.

Utrop: 2 900 kr

OMEGA, Seamaster, "Seahorse medallion case back", Cal 267, Serie nr. 17314529, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-4, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytt urtavla, ca 1959, metallänk ej original.

2 700 kr

Utrop: 1 700 kr

Klockor Zodiac

ZODIAK, herrur, 34 mm, Cal 72 B, Boett nr. 725-322 B, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, buckla boett, gravyr, läderband, ca 1976.

Utrop: 4 200 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 505 (OXG), Serie nr. 15221219, Ref nr. OT 2852, Boett nr. 120909 / 2852 / 2853 S.C, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1956.

30 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 1601, Serie nr. 778800, Cal 1560, Verk nr. D86270, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (balans skadad), bucklor boett, Jubileelänk (Folded ca 1970, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 6251H-2.70/55, tillverkad andra kvartalet 1961.

20 500 kr

Utrop: 13 000 kr

LONGINES, Conquest, Serie nr. 58010903, Boett nr. 22167968 / 4978 3 / 152, damur, 24 mm, titan/doublé, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.

Utrop: 1 000 kr

Klockor Bulova

BULOVA, Accutron (T Swiss T), Cal 2181, Boett nr. 686, herrur, 33,5 mm, 18K guld, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, bucklor boett, ca 1970, metallänk ej original.

Utrop: 4 500 kr

OMEGA, damur, 22 x 22,5 (29,5) mm, Cal 620, Serie nr. 21725285, Ref nr. BA 111.0045, Boett nr. 111.045, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, OBS: visare ej centrerade, ca 1964.

Utrop: 2 900 kr

ROLEX, Oyster, Precision, Cal 1100, Ref nr. 6525, Serie nr. 352291, damur, 22 mm, stål/vitguld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, tillverkad första kvartalet 1957, metallänk ej original.

Utrop: 5 900 kr

Klockor Movado

MOVADO, "Triple Date", herrur, 34 mm, Cal 470, Ref nr. R4820, Boett nr. B474409, 18K guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, liten sekundvisare, läderband, ca 1949.

9 200 kr

Utrop: 9 500 kr

Klockor Hublot

HUBLOT, Geneve, Big Bang, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 11244, Serie nr. 672683, Boett nr. 341, kronograf, herrur, 41 mm, 18K rosa guld/kevlar, automatisk, safirglas, datum, briljantkrans (114 st. ca TW/VVS, ca 1,22 ctv), OBS: se fördjupad information, glasbaksida, innerboett i titan, integrerat gummiband, viklås i svart PVD/18K rosa guld, cert, maj 2009, box, ytterkartong.

108 000 kr

Utrop: 110 000 kr