Avslutad | Klockor – Lördag 8 juni 2019
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), "Turn-O-Graph", Chronometer, Ref nr. 16264, Serie nr. F146155, Cal 3135, Verk nr. 3 0139775, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-AD8/558 B, cert, augusti 2004.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16200, Serie nr. P137784, Cal 3135, Verk nr. 3 8480324, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-AB5/558 B, cert, augusti 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision (Swiss Made), Ref nr. 14000, Serie nr. A217550, Cal 3000, Verk nr. 1 4873662, Boett nr. 14000, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-X3/557 B, cert, juni 1999.
ROLEX, Oyster Perpetual, Milgauss, Chronometer, Ref nr. 116400 , Serie nr. M727552, Cal 3131, Verk nr. 3 2366793, Boett nr. 2380, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72400-PJ1, ca 2008.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178274, Serie nr. Z017190, Cal 2235, Verk nr. A 2259168, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63160-OP3, ca 2006.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Genève, Toledo, Cal 1132-1, Serie nr. 781218, Boett nr. 630686 / 11100, damur, 23 x 22,5 (28,5) mm, 18K guld, manuell, safirglas (skadat), skadad urtavla, OBS: packning saknas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos, "Tachymetre", Cal ML112 (Sellita SW500), Ref nr. PT6288-SS001-330, Boett nr. AU-47402 / PT6288, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2016.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Quattro, Serie nr. 074/MMV, herrur, 40 x 33,5 (43,5) mm, stål, automatisk, safirglas (repa), datum, utbytt minutvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2005, box (skadad).
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80364661, Serie nr. 80364661, PIC nr. 2255.80.00, Ref nr. ST 368.1640, Boett nr. 168.1640 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1610/930, cert, juli 2002, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 56765089, PIC nr. 1528.46.00, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanter på urtavla (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6554/866, cert, mars 2001, box (ej komplett).
TAG HEUER, Link (200 meters), Serie nr. NM8047, Ref nr. WJF1319.BA0572, Boett nr. WJF131E, damur, 27,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. TW/VVS), briljantkrans (52 st. TW/VVS), ca 0,45 ctv (inkl. urtavla), originallänk, viklås, Ref nr. FAA010-Y-S5/3090 Y, ca 2007, box (skadad), ytterkartong (skadad).
OMEGA, Speedmaster, Date, "Tachymetre", Cal 1152, Serie nr. 59451981, PIC nr. 3513.30.00, Ref nr. ST 375.0083, Boett nr. 175.0083, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, defekt, buckla (se bild), originallänk, viklås, Ref nr. 1563/850, cert, januari 2006, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. S793638, Cal 2135, Verk nr. 2695433, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, Jubileelänk (skadad, se fördjupad info), viklås (skadad), Ref nr. 62523.D-18-T9/468 B, cert, januari 1995, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Formula 1, ”Tachymetre”, Serie nr. WKY7794, Ref nr. CAZ1014.BA0842, Boett nr. CAZ1014, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA074-U4-G/3218 G, cert, november 2017, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Oceane (500M/1650FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 1213493, Serie nr. 1213493, Ref nr. A77380, Boett nr. 3809 B5, damur, 33,2 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, gravyr, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W4709/813A, cert, december 2009, box, ytterkartong.
CERTINA, DS Podium (100m/330ft), Big Size, "Tachymeter", Serie nr. 10BC0055968, Ref nr. C001.617.11.057.00, Boett nr. C001617 A, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, läderband, viklås, ca 2010, box (ej komplett).
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Senior, Serie nr. 14610413, Ref nr. 183937, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), datum, diamanturtavla (12 st. 8/8), skadad urtavla/visare, diamantkrans (49 st. TW/VVS, ca 0,49 ctv), integrerad originallänk, Ref nr. 1087, längd 185 mm, ca 1987, ytterkartong
CERTINA, DS Action (200m), Cal ETA 2824-2, Serie nr. QGX7BGYKV, Ref nr. C013.407.11.041.00, Boett nr. C013407 A, herrur, 43,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 61303 TT0-BC, cert, augusti 2016, box, ytterkartong.
HANOWA, Swiss Military, Flagship Chrono, Ref nr. 06-5183.7.13.007, Boett nr. 6-4183.7 / 6-5183.7, kronograf, herrur, 42 mm, svart stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, augusti 2016, box, ytterkartong.