Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,0-6,5 mm, vita och gråfärgade, lås i 18K guld, längd 44 cm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, 35 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 6,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, odlade pärlor, längd 4,5 cm, clips, vikt 11 g, etui, ytterkartong.
COLLIER, 18K guld, 89 åttkant och briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW(G)-TCa(K), ca SI-P3, 2 snidade smaragder, längd ca 50 cm, vikt 28,9 g, svaga fattningar, ett fåtal diamanter med skador, 2 diamanter är trasiga.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 snidade smaragder, 96 diamanter ca 1,10 ct, ca W(H)/SI-P höjd 5,5 cm, vikt 11,6 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca TCa(K)/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,9 g, diamant med nagg på kronan.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, lapis lazuli, pyrit, Rolf Sonderegger Guldsmedsverkstad, Köping 1988, stl 26 x 11 mm, vikt 22,4 g.
RING, 18K vitguld, 69 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
BROSCH, 18K guld/platina, odlade pärlor ca 5,6-5,8 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 60 mm, vikt 5,5 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(D)/VS1, laserinskription HRD 14025730003, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 2 mycket små nagg på rondisten, 6 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, gravyr, Stockholm 1995.
RING, 18K rodierat guld, 6 prinsess- , 7 baguette- och 30 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g.
BROSCH, silver, delvis förgylld, G. Dahlgren & Co, Malmö, stl 60 x 50 mm, vikt 21,6 g.