Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 5-radig ankarlänk, 18K vitguld, 136 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 21,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct ca TW/SI, längd 42 mm, venezia, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 14K guld/silver, pärla ca 6 x 4 mm, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 8,7 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, certifikat IGI S3C24686, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g, graverad, en diamant med små nagg på kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,21 ct, ca W(H)/SI1, rysk stämpel, stl 17 mm, vikt 3,0 g, diamanten sitter löst i sin fattning och har liten skada på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS enl, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ARMRING, 18K guld, ametister ca 4,50 ctv, odlade pärlor ca 5 mm, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1965, justerbar storlek, vikt 12,9 g
ENGELBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 2,0-8,5 mm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad aventurin och fröpärlor, Stockholm 1966, längd 97 cm, vikt 72,5 g.
RING, 23K guld, fattning i 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, en diamant med stark fluorescens och natural vid rondist och liten repa på bordet.
COLLIER, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Frankrike, längd 41 cm, vikt 55,0 g, slitet etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, Frankrike, stift med clips, vikt 13,7 g, slitet etui, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,01 ct, G(TW)/SI1, laserinskription på rondist HRD 16014096004, stl 16 mm, vikt 4,6 g, diamanten rör sig något i sin fattning.
RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16 mm, vikt 2,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 10 baguetteslipade smaragder ca 1,80 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö 1935, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g, 2 smaragder med skador och en är trasig.
RING, 18K vitguld, 6 carréslipade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS,Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm 1992, stl 17 mm, vikt 7,9 g, 1 safir med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,03 ctv ca W/VS-SI, stift, vikt 7,1 g.
RUBINRING, 18K guld, ovalslipad rubin 0,92 ct, mycket små nagg på rondisten, Marie Nathorst Juvelerarfirma, Lidingö, 2005, stl 20+ mm, vikt 10,8 g.