81 - 100 av 281
1...456...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, hjärta, 5-radig ankarlänk, 18K vitguld, 136 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 21,9 g.

11 800 kr

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct ca TW/SI, längd 42 mm, venezia, vikt 3,7 g.

Utrop: 3 800 kr

HÄNGE, 14K guld/silver, pärla ca 6 x 4 mm, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 8,7 g, några diamanter med nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, certifikat IGI S3C24686, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g, graverad, en diamant med små nagg på kronan.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,21 ct, ca W(H)/SI1, rysk stämpel, stl 17 mm, vikt 3,0 g, diamanten sitter löst i sin fattning och har liten skada på kuletten.

32 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS enl, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 14 000 kr

ARMRING, 18K guld, ametister ca 4,50 ctv, odlade pärlor ca 5 mm, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1965, justerbar storlek, vikt 12,9 g

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

ENGELBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 2,0-8,5 mm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad aventurin och fröpärlor, Stockholm 1966, längd 97 cm, vikt 72,5 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 23K guld, fattning i 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, en diamant med stark fluorescens och natural vid rondist och liten repa på bordet.

Utrop: 4 400 kr

COLLIER, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Frankrike, längd 41 cm, vikt 55,0 g, slitet etui.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, Frankrike, stift med clips, vikt 13,7 g, slitet etui, några diamanter med nagg.

Utrop: 6 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,01 ct, G(TW)/SI1, laserinskription på rondist HRD 16014096004, stl 16 mm, vikt 4,6 g, diamanten rör sig något i sin fattning.

26 500 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 10 baguetteslipade smaragder ca 1,80 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö 1935, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g, 2 smaragder med skador och en är trasig.

14 000 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, 6 carréslipade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS,Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm 1992, stl 17 mm, vikt 7,9 g, 1 safir med nagg.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,03 ctv ca W/VS-SI, stift, vikt 7,1 g.

Utrop: 13 000 kr

RUBINRING, 18K guld, ovalslipad rubin 0,92 ct, mycket små nagg på rondisten, Marie Nathorst Juvelerarfirma, Lidingö, 2005, stl 20+ mm, vikt 10,8 g.

Utrop: 7 100 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, safirer, pärlor, Stockholm 1896, vikt 5,6 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 5 400 kr