221 - 240 av 263
1...11121314 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 6,25 mm, 70 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, en diamant Cr(J), stift med clips, vikt 11,8 g, många diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 7 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7- 7,5 mm, lås i 18K guld, safir ca 0,59 ct, diamanter 0,04 ct, 3 rondeller i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, längd 48 cm, vikt 35 g.

Utrop: 5 200 kr

COLLIER, platina, navette-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, orientalisk pärla, 1920-tal, längd 40 cm, vikt 7,2 g, lås i silver, etui.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, platina, odlad south seapärla ca 11,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,6 g

Utrop: 4 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 120 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, vikt 3,6 g, stift.

2 900 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,12 ctv, TW/SI, IGI reports 201632693, 201632695, 201632706, 201633707, 201632631, 201632701 och 201632690, stl 17 mm, vikt 5,2 g, en diamant med liten skada på kuletten.

Utrop: 29 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 1,2 g, stift.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

Ädelstenar Opaler

3 OPALER, 11,68 ct totalt, Welo, Etiopien, brun bakgrund, rött och grönt färgspel, droppslipade.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitugld, smaragdslipad akvamarin ca 6,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW(G)/VS, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1972, stl 17 mm, vikt 11,8 g, akvamarinen är mycket sliten, en diamant med litet nagg på kulett.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,87 ct, ca TCr(I)/P1, 74 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16 mm, vikt 4,1 g, mittstenen har liten natural på rondist, tre sidostenar trasiga och flera med skador.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammal kuddslipad diamant ca 0,66 ct, ca TCa(K)/skada vid rondist i övrigt väldigt små inneslutningar, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,75 ct, 16 odlade pärlor ca 2,3-2,5 mm, Portugisiska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,6 g, graverad.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 33 briljanter ca 0,32 ctv (enl gravyr), ca W/VS-SI1, onyx borders, stl 17,25 mm, engelska stämplar, vikt 9,1 g, etui.

Utrop: 6 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA inskription på rondisten 5223549781, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, längd 40-43 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 14 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 2,07 ct, TCa(K)/SI1, HRD certifikat 170003067584, stl 16 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 88 000 kr

KEDJA / KORS, 18K vitguld, 92 briljanter ca 0,46 ctv ca W-TCr/ VS-SI, ca 43×34 mm, längd 42 cm, vikt 14,6 g.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, naturlig blå spinell 3,05 ct, IGI certifikat 274710873, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 7 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca TW(F)/VS1, Ceson Guldvaru, Göteborg 1985, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 13 000 kr