Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 6,25 mm, 70 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, en diamant Cr(J), stift med clips, vikt 11,8 g, många diamanter med nagg på kulett.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7- 7,5 mm, lås i 18K guld, safir ca 0,59 ct, diamanter 0,04 ct, 3 rondeller i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, längd 48 cm, vikt 35 g.
COLLIER, platina, navette-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, orientalisk pärla, 1920-tal, längd 40 cm, vikt 7,2 g, lås i silver, etui.
RING, platina, odlad south seapärla ca 11,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,6 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 120 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, vikt 3,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,12 ctv, TW/SI, IGI reports 201632693, 201632695, 201632706, 201633707, 201632631, 201632701 och 201632690, stl 17 mm, vikt 5,2 g, en diamant med liten skada på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 1,2 g, stift.
Ädelstenar Opaler
3 OPALER, 11,68 ct totalt, Welo, Etiopien, brun bakgrund, rött och grönt färgspel, droppslipade.
RING, 18K vitugld, smaragdslipad akvamarin ca 6,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW(G)/VS, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1972, stl 17 mm, vikt 11,8 g, akvamarinen är mycket sliten, en diamant med litet nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,87 ct, ca TCr(I)/P1, 74 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16 mm, vikt 4,1 g, mittstenen har liten natural på rondist, tre sidostenar trasiga och flera med skador.
ENSTENSRING, 18K guld, gammal kuddslipad diamant ca 0,66 ct, ca TCa(K)/skada vid rondist i övrigt väldigt små inneslutningar, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,75 ct, 16 odlade pärlor ca 2,3-2,5 mm, Portugisiska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,6 g, graverad.
RING, 18K vitguld, 33 briljanter ca 0,32 ctv (enl gravyr), ca W/VS-SI1, onyx borders, stl 17,25 mm, engelska stämplar, vikt 9,1 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA inskription på rondisten 5223549781, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, längd 40-43 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 2,07 ct, TCa(K)/SI1, HRD certifikat 170003067584, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
KEDJA / KORS, 18K vitguld, 92 briljanter ca 0,46 ctv ca W-TCr/ VS-SI, ca 43×34 mm, längd 42 cm, vikt 14,6 g.
RING, 18K vitguld, naturlig blå spinell 3,05 ct, IGI certifikat 274710873, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 2,9 g.